Zdraví

Kouř z bobkových listů zlepšuje náladu a odbourává stres

Bobkový list je známé koření, které se používá v kombinaci s novým kořením a pepřem jako takzvané divoké koření. Hodí se do polévek, omáček, na marinády nebo pod maso. Jedná se o sušené listy ze stromu vavřínu vznešeného a kromě gastronomie se používají i v léčitelství nebo jako vykuřovadlo. Právě tyto účinky bobkového listu jsou méně známé, proto je dobré se s nimi seznámit. Vykuřování pomáhá s vydezinfikováním interiéru, působí na povzbuzení nálady a hlavně odpuzuje dotěrný hmyz včetně komárů a much.

Pro zvýraznění chuti i k léčbě

Bobkový list miluje každá hospodyňka, protože lze jeho chutí zvýraznit pokrmy, používá se pro specifické vlastnosti do marinád, do vývarů nebo pod maso při pečení. Bobkový list se však užívá už od starověku v lidovém léčitelství. Vavřín vznešený tak býval nejen symbolem básníků nebo vítězů, ale jeho odvar se používal na různé neduhy včetně dny, revmatu nebo artritidy. Užívá se při potížích s močovým měchýřem a ledvinami, je oblíbený mezi cukrovkáři, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek včetně vitamínů A, C a B nebo minerálů, jako jsou draslík, vápník nebo hořčík.

Doporučený článek:  K dlouhému životu přispěje zdravý životní styl. Klíčem je změna jídelníčku
Zdroj obrázku: Freepik

Čistý domov bez hmyzu

Sušené vavřínové listy se však používají s úspěchem i k očistě domácnosti od virů, patogenů nebo hmyzu včetně potravinových molů, komárů nebo much. Pro správné vykuřování jsou vhodné samozřejmě dobře vysušené bobkové listy, které se pokládají na odolný talíř nebo do kovové misky. Aromatická vůně je příjemná lidem, ale efektivně působí proti hmyzu, doporučuje se proto i v letním období proti komárům a ovádům namísto používání chemických repelentů.

Vykuřování pro zlepšení nálady i fungování mozku

A jak provádět vykuřování? Několik lístků se zapálí a poté se jemně udusí, aby se mohl šířit do interiéru kouř, který vyniká intenzivní vůní. Aroma bobkového listu má vliv na fungování mozku, podle léčitelů zlepšuje náladu a má uklidňující účinky. Používá se při velké stresové zátěži, při aromaterapii pak ke zklidnění dechu a nervové soustavy.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/bay-leaf-burning, https://gardeninglovy.com/how-to-use-bay-leaves-to-repel-insects/, https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits, https://www.healthline.com/health/5-possible-uses-for-bay-leaf