Stravování, Zdraví

Dobré zprávy pro všechny milovníky kávy. Oblíbený nápoj ochrání játra před zákeřnými chorobami

Milovníci kávy jistě umí vyjmenovat celý seznam jejích výhod. Jak ale káva ovlivňuje játra? Co se s nimi stane poté, co ji vypijete? Vědci se shodují: kromě známých zdravotních přínosů pomáhá káva také chránit játra před poškozením. Vědci ze Southamptonské univerzity ve Spojeném království potvrdili, že pití až 3 nebo 4 šálků kávy snižuje riziko onemocnění jater.

Káva blahodárně působí na játra

Vědci uvedli, že konzumenti kávy mají až o 20 % nižší pravděpodobnost onemocnění jater nebo dalších potíží s játry než ti, kteří kávu nepijí. Je však třeba připomenout, že to platí pouze pro kávu bez přidání cukru, mléka, smetany a dalších přísad. Taková káva je pro nás skutečně nejzdravější.

Doporučený článek:  Oslaďte si život i bez cukru. Zdravější alternativy jsou skvělé do čaje i při pečení

Káva snižuje riziko rakoviny a hladinu enzymů

Pití kávy může snížit riziko rakoviny jater, což potvrzuje i Světová zdravotnická organizace. Káva také pomáhá udržovat správnou hladinu jaterních enzymů. Játra totiž neustále pracují na čištění těla od toxinů a podporují různé ozdravné procesy, které v našem těle neustále probíhají. Enzymy, které urychlují odbourávání toxinů, jsou nezbytné pro tvorbu žluči a podílejí se na boji s infekcí. Káva také dokáže mírně neutralizovat negativní dopady pití alkoholu.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva chrání před fibrózou jater

Pravidelné pití kávy může pomoci snížit jaterní fibrózu. Jde o stav, kdy je v játrech nahromaděné příliš velké množství zjizvené tkáně. Káva zabraňuje tuhnutí jater a pomáhá je udržovat v dobré kondici.

Doporučený článek:  Vtáhnutí břicha ihned vylepší postavu a ubere kila navíc. Má to však nepříjemný háček

Káva a cirhóza jater

Tím však dobré působení kávy na játra nekončí. Občas může rozsáhlá fibróza vést k cirhóze jater. A pak je situace skutečně vážná a hrozí až naprosté selhání jater. Zde přichází na pomoc právě káva a její skvělé účinky.

Všeho s mírou

Výše uvedené však platí samozřejmě jen tehdy, pokud kávu pijete v rozumném množství a žijete i jinak zdravě a podle pravidel zdravého životního stylu.

Zdroj: https://www.iarc.who.int/featured-news/media-centre-iarc-news-mono116/, https://www.southampton.ac.uk/news/2017/05/coffee-liver-study.page, https://www.southampton.ac.uk/news/2021/06/coffee-reduced-liver-disease.page, https://www.medicalnewstoday.com/articles/drinking-any-coffee-reduces-the-risk-of-liver-disease-study-finds, https://www.medicalnewstoday.com/articles/drinking-any-coffee-reduces-the-risk-of-liver-disease-study-finds