Krása

Zvlněné nehty mohou znamenat nepříjemné onemocnění. Léčbu je třeba zahájit co nejdříve

Jedná se pouze o estetickou vadu na kráse? Nebo jsou zvlněné nehty známkou nějakého onemocnění? Odkud pocházejí rýhy na nehtech a jak se jich zbavit, nebo spíše jak jim předcházet? Zdravé nehty se vyznačují hladkou a lehce narůžovělou plochou a bývají bez jakéhokoli zbarvení. Co je pro zdravý nehet důležité a jak na nehtovou mykózu?

Zvlněná plocha nehtu

Zvlněná plocha nehtu může být důkazem onemocnění. Mezi častá onemocnění patří kožní problémy, jakými je například lupénka. Kromě toho mohou být změny na nehtech spojeny také s cukrovou nebo onemocněním koronárních tepen. Mezi hlavní důvody, proč se nehty začnou vlnit, patří nedostatek minerálních látek, jako je vápník, zinek a hořčík. U seniorů bývají rýhy na nehtech velmi hluboké a dlouhé. Ke změně struktury nehtu může přispět také časté namáčení rukou ve vodě.

Mykóza nehtů

Mezi další běžné onemocnění spojené se změnou nehtů patří mykóza. U tohoto onemocnění velmi často ploténka nehtu zežloutne, v některých případech až zezelená či zhnědne. Nehet se stává velmi křehkým a náchylným k lámání. Infekce na nehtu se velmi rychle rozšiřuje na nehtové lůžko pod nehtovou ploténku. V této fázi nehet ztloustne a začne se lámat a drolit. Navíc mykóza spolu s bakteriemi, se kterými tvoří symbiózu, velmi nevábně zapáchá.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak léčit mykózu?

V málo případech se může jednat o dočasnou nepříjemnost. Ve většině případů se ovšem musí přistoupit k léčbě, která mnohdy trvá rok i déle. Proto je mykózu nehtů zapotřebí začít co nejdříve léčit. V lékárnách jsou k dostání antimykotické léky ve formě pěn, roztoků, sprejů či krémů. Ohledně vhodného léčebného prostředku je nejlepší se poradit s odborníkem.

Vitamíny pro krásné nehty

Proto, abychom měli zdravé a krásné nehty, je zapotřebí, aby v naší potravě bylo dostatek vitamínů, minerálů, bílkovin a kolagenu. Můžeme si zakoupit doplňky stravy v lékárně nebo je vhodné stravou dodat do těla minerály jako křemík a zinek, keratin, ale také vitamíny řady B a vitamín D.

Zdroj: https://alterphyto.com/en/nail-mycosis