Zajímavosti, Zdraví

Hračky do vany jsou pro dítě hrozba. Kontakt s nebezpečnou plísní může končit otravou

Plíseň se může velmi snadno usadit na gumových hračkách do koupele. Mnozí rodiče si neuvědomují skutečnost, že jejich děti mohou být ve velkém nebezpečí. Aspergillus flavus je oficiální název nebezpečné houby, která se vyvíjí na vlhkých místech. Jde o plíseň, která se vytváří i na rozkládajících se tělech.

Nebezpečí na hračkách

Tato plíseň, někdy nazývaná také jako mrtvá plíseň, je způsobena houbami Aspergillus flavus, které mají ideální podmínky pro vývoj na vlhkých místech. Tento typ plísní je velmi nebezpečný pro zdraví, jelikož je produkován mykotoxiny, nebezpečnými pro lidské tělo. Houba je často přítomna v hrobkách a kryptách, neboť se podílí na rozkladu těla.

Doporučený článek:  Esenciální mastné kyseliny jsou pro tělo důležitý zdroj energie, pozor ale na množství

Plísně by se měli bát i rodiče, kteří dávají svým dětem gumové hračky do koupele. Na jejich dně je často otvor, přes který procházejí fragmenty epidermu a vlasů. Kromě toho má vnitřek gumových hraček vlhké prostředí, které je ideální pro vývoj hub Aspergillus flavus. Při koupání tak může z těchto hraček vycházet špinavá voda, ve které jsou nebezpečné toxiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky otravy

Kontakt s těmito plísněmi způsobuje podráždění pokožky nebo závažnější dermatologické problémy. Batole je také vystaveno otravě mykotoxiny, které vstupují do trávicího systému pitím špinavé vody. Mezi příznaky otravy patří únava a zhoršení nálady, problém na straně trávicího systému, zvracení, průjem, závratě, poruchy srážení krve, a dokonce ztráta vědomí.

Doporučený článek:  Plíce pomohou vyčistit eukalyptus, plicník a oregano

Jediný způsob, jak se vyhnout nebezpečí, je utěsnit otvory gumových hraček. Ale ani toto řešení nemusí být zcela bezpečné, protože lepidlo na utěsnění může obsahovat škodlivé látky. Zbývá tedy jen často kontrolovat hračky a vyhazovat ty, které jsou už dlouho používané. Na trhu naštěstí existují i ​​hračky bez otvoru a to umožní zcela snížit riziko vzniku nebezpečné otravy.

Zdroj: https://www.themichaelrubino.com/a-moldy-bath-toy-puts-a-serious-damper-on-bathtime-fun/