Zdraví, Životní styl

Spaní na břiše patří mezi nejhorší polohy. Trpí záda, cévy, a dokonce i orgány

Pro mnoho lidí je nejoblíbenější poloha pro spaní na břiše. Dle odborníků na správný a zdravý spánek se ale bohužel jedná o nejhorší polohu, ve které můžeme spát. Při spaní na břiše se mohou postupem času objevit chronické příznaky, jako je bolest hlavy, bolesti zad, ale i problémy s trávením. Přečtěte si, jaké nevýhody tato poloha má.

Nevýhody spánku na břiše pro kosti a klouby

Pokud si dopřáváte spánek na břiše, měli byste být na pozoru. Tato poloha je nejméně vhodná pro záda. Časem se mohou objevovat chronické bolesti zad a ztuhlost v oblasti krční páteře. Každý člověk, který spí na břiše často, otáčí svůj obličej na stranu a následně si stlačuje tepny krku. Tyto tepny jsou důležité pro správné okysličování mozku během spánku. Důsledkem toho se mohou velmi často objevit bolesti hlavy, nevolnost, nebo dokonce zvracení. V poloze na břiše velmi trpí také naše končetiny. Nohy jsou v nepřirozené poloze, a tak naše kyčle dostávají zabrat.

Zdroj obrázku: Freepik

Dopad této polohy na břicho a trávicí systém

Při poloze na břiše se vyvíjí velký tlak na žaludek a vnitřní orgány. To může mít za následek bolesti břicha a také častý reflux. Naše plíce si také během spánku na břiše příliš neodpočinou. Jelikož na nich ležíme, nemohou se dostatečně rozvinout, a tak snižujeme příjem kyslíku pro celé tělo.

Výhody spaní na břiše a nejlepší alternativa

Pokud přeci jen spaní na břiše upřednostňujete, máme pro vás jednu velkou výhodu. Na rozdíl od spánku na zádech je tato poloha pro spaní vhodná, jestliže máte problémy s chrápáním. Pokud ale chcete předejít potížím, které uvádíme výše, doporučujeme pro spánek polohu na boku. Dle odborníků je poloha na boku jednoznačně nejzdravější. Poskytuje totiž dostatečnou oporu páteři i krku. Na břiše se také doporučuje spát ženám těsně po porodu, a to proto, aby se správně zavinula děloha zpět na své místo.

Zdroj: https://www.sleepadvisor.org/reasons-why-sleeping-on-stomach-is-bad/