Zdraví

Středomořská růže uchvátí nádhernými květy, pravé bohatství se však skrývá uvnitř

Cistus neboli středomořská růže má velmi mnoho cenných prvků, proto se doporučuje nejen pro běžné pití, ale také k detoxikaci organismu. Pravidelná konzumace bylinných nálevů totiž přináší mnoho výhod. Jak může právě čaj z cistu působit na naše zdraví a o jakou bylinu se vlastně jedná?

Cistus

Cistus nebo také středomořská růže je bylina, která pochází ze středomoří. Nachází s na strmých horských úbočích. Jedná se o středně velký stálezelený keř s krásně fialově zbarvenými květy. K přípravě nálevů se sbírají lístky, které se následně suší. Odvar má světle žlutou barvu a poměrně hořkou chuť. Doporučuje se při potížích s trombózami, zbavuje tělo toxinů, prospívá zažívání a kardiovaskulárnímu systému. Další blahodárné účinky mají také obklady, které ničí viry, bakterie a plísně. Nálev má protizánětlivé a hojivé účinky a v neposlední řadě je bohatým zdrojem energie a zpomaluje nežádoucí projevy stárnutí.

Doporučený článek:  Léčbu akné podpoří správně nastavený jídelníček
Zdroj obrázku: Freepik

Pro koho je tato bylina vhodná?

Nálev z cistu je doporučován zejména pro:

  • lidi s oslabenou imunitou,
  • lidi se sklonem k častým infekcím horních cest dýchacích,
  • při chřipce a nachlazení,
  • při alergiích,
  • při redukční dietě,
  • při léčbě vysockého cholesterolu,
  • při léčbě akné a dermatitidy.

Výhody užívání

Nálev obsahuje mnoho vitamínů. Jedním z hlavních vitamínů, kvůli kterému tento nálev užívali již v starověkém Řecku, je vitamín E, který se podílí na omlazení pleti. Dále cistus nabízí množství tříslovin, hydrofilů a také minerálních látek. Největší předností tohoto nálevu je velký obsah polyfenolů, tedy organických sloučenin s antioxidačními vlastnostmi. Tento nálev tedy neutralizuje toxické účinky volných radikálů. To může vést k snížení zánětů v těle nebo k prevenci civilizačních chorob, jako jsou cukrovka, hypertenze či rakovina.

Zdroj: https://www.organicfacts.net/cistus-tea.html