Domov

Někteří patlají na listy květin majonézu. Úžasný lesk a odolnost proti prachu za to však nestojí

V různých poradnách pro pěstitele nebo rubrikách o zahradničení na internetu se objevují rady, jak nejlépe pečovat o rostliny venkovní i hrnkové. Péče o zeleň je náročná, rostlina potřebuje dostatek živin, správnou zálivku a ke krásnému vzhledu pomohou i rozličné tipy. Jedním z nich je používání majonézy na dodání lesku listům. Podle mnohých stačí majonézou otírat listy, které získají krásný vzhled a mastný povrch odolá ulpívání prachu a dalších nečistot. Jedná se ale o vhodný způsob péče o listy pokojových rostlin?

Listy prach doslova přitahují

Jak docílit krásného vzhledu zelených rostlin s velkými listy, na které sedá neustále prach? Po pár dnech vypadají listy nevzhledně a zanedbaně, kromě toho rostlina okamžitě chřadne, protože se jí nedostává čerstvého vzduchu průduchy a znečištěný povrch znemožňuje efektivní fotosyntézu. Jednou z možností, jak o listy pečovat, je každodenní otírání pomocí houbičky nebo hadříku, případně potírání majonézou, což je rada, která se často objevuje ve fórech o zahradničení.

Zdroj obrázku: Freepik

Majonéza – ano, či ne?

Trik s majonézou je oblíbený, protože se snadno dosáhne požadovaného lesku listů především větších rozměrů, jako je monstera. Ale není tato metoda na škodu? Podle odborníků je namístě opatrnost. Přestože se pomocí majonézy listy rozzáří a po několik dnů budou lesklé, dochází současně k ucpávání průduchů na listech. Rostlina může stejně jako při nánosu prachu začít chřadnout, k tomu silnější vrstva majonézy může v teple doma začít žluknout, zapáchat, nebo dokonce hnít.

Pro vyšší lesk postačí banánová slupka

Mezi další oblíbená leštidla listů rostlin patří máslo, margarín nebo jiné rostlinné oleje. Ani tyto postupy nejsou pro rostliny nejvhodnější, protože dochází k zacpání průduchů. Vhodné nejsou ani přípravky s obsahem chemikálií, naprosto nevhodné je používání všech prostředků na listy s ochmýřením nebo jemnými chloupky. Co tedy použít na zvýšení lesku listů? V omezeném množství se nabízí včelí vosk nebo ambra, nejvhodnější je použít vodu a potřít listy banánovou slupkou z vnitřní strany.

Zdroj: https://www.creeklinehouse.com/mayonnaise-house-plant-trick/