Domov, Rady a tipy

Skvrny od ovoce pomůže vyčistit glycerin, mléko nebo citron

Kdo by nemiloval čerstvé ovoce? Patří k létu, dodává nám potřebné vitaminy a další důležité látky a těší nás bohatostí chutí a barev. Bohužel se však také stává, a to zdaleka nejen dětem, že část ovoce nebo jeho šťávy skončí i na oblečení nebo ubruse a vytvoří tam nechtěné skvrny. Naštěstí kromě kupovaných chemických přípravků existují i ty přírodní, které můžeme v boji se skvrnami efektivně využít.

Zaschlé skvrny od ovoce

Pokud si skvrn na textiliích všimnete až později a jsou již zaschlé, můžete k jejich odstranění použít glycerin, což je bezbarvý alkohol získaný například z rostlin. Účinně na sebe váže tekutiny a navíc není dráždivý. Stačí jej aplikovat na skvrnu, nechat působit a poté látku vyprat v teplé vodě.

Doporučený článek:  Nové boty mohou být peklo. Pro chůzi bez bolesti se vyplatí vyzkoušet několik triků

Méně známým řešením je také využití acidofilního mléka nebo syrovátky. K odstranění skvrn namočte do některého z těchto mléčných produktů znečištěnou látku na několik hodin a poté ji vyperte s pomocí pracího prostředku v teplé vodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud jde o zaschlé skvrny od lesního ovoce, doporučuje se lázeň z 1 litru vody a 200 ml octa, nejlépe bílého. Ideální je namočit znečištěný kousek textilie do tohoto roztoku přes noc a ráno jej vyprat s použitím pracího prostředku.

Čerstvé skvrny od lesního ovoce

Obdobně jako u zaschlých skvrn i u čerstvých funguje acidofilní mléko, pokud ho necháte několik hodin působit. Další možné řešení představuje ocet, ideálně bílý, a jeho aplikace přímo na znečištěné místo. Ocet nechejte nějakou dobu působit a poté látku vyperte běžným způsobem.

Doporučený článek:  Tinktura z angreštu překvapí sladkokyselou chutí, to nejlepší však skrývá uvnitř

Pokud je ovocem nebo jeho šťávou potřísněn oděv z vlny, pomáhá řádně pokapat skvrnu čerstvou citronovou šťávou a po hodinovém působení oděv šetrně vyprat.

Zdroj obrázku: Freepik

Čerstvé skvrny od citrusů

Pokud jde o čerstvé skvrny způsobené citrusovými plody nebo jejich šťávou, i zde lze využít mléko, a to nejlépe acidofilní. Osvědčená je však také jedlá soda, která má výborné absorpční vlastnosti. Stačí ji nasypat na skvrnu, nechat působit přibližně po dobu 15 minut a poté látku vyprat v teplé vodě pomocí prášku na praní.

Doporučený článek:  Staré noviny najdou využití na zahradě jako mulč

Pokud zasáhnete včas, mělo by stačit, že oděv namočíte v teplé vodě, poté na skvrnu aplikujete tekutý prací prostředek, šetrně jej vetřete do tkaniny a necháte jej po dobu 15 minut působit.

Zdroj: https://www.thespruce.com/remove-dried-fruit-stains-1900486