Rady a tipy

Sůl i cukr můžeme ve stravě nahradit

Žádný cukr ani žádná sůl! Tyto dvě složky nejsou v žádném případě pro lidské zdraví zdravé. Sůl ničí játra a cukr podporuje vznik cukrovky druhého typu. Nemluvě o přibírání na váze a následném onemocnění srdce. Naučte se raději méně sladit a solit. Například takové datle, banány nebo fíky dokonale přisladí každý dezert. A díky správně zvoleným bylinkám nikdo neuhodne, že jste jídlo k obědu vůbec nesolili.

Datle místo cukru

U sladkého pečiva – dezertů, ale i různých buchet – datle dokonale nahradí cukr, navíc celkový výsledek bude mnohem zdravější a chutnější. Datle obsahují značné množství draslíku, ale i hořčíku a vápníku. Mají také vysoký podíl vlákniny, která pomůže k trávení. Lze je přidat do krémů, ale i do samotného těsta. Stačí je na noc uložit do lednice do vody, ráno slít a rozmixovat. Kaši využijte jako sladidlo.

Doporučený článek:  Díky správné rutině se budete probouzet i bez budíku a svěží

Oblíbené muffiny bez cukru

Vaše oblíbené muffiny nemusí obsahovat 250 gramů cukru, dokonce ani špetku. Pokud do základního těsta přidáte dostatek rozmixovaných banánů, muffiny budou slazené poměrně dost. Pokud nemáte banány, vyzkoušejte nadrobno nakrájet datle nebo fíky a dát je do těsta.

Zdroj obrázku: Freepik

Místo soli kopr

I když je sůl potřebná kvůli sodíku, neměli bychom to s ní přehánět a solit hodně. Stačí nám jedna čajová lžička denně. Jenže když se ohlédneme, co přes den sníme, nikdy nedodržíme jednu lžičku. Zkuste místo soli použít bylinky, například kopr. Ten funguje dokonale na polévky, omáčky, ale i vepřové maso. Dále může pomoci sušená bazalka na pizzu, omáčky, těstoviny, majoránka na luštěniny, zelí, tučné maso, petržel na brambory, zeleninu, sýr a tvaroh, čerstvý koriandr na ryby a jiné dary moře.

Doporučený článek:  Sklenice mléka osvěží také rostliny. Bujně porostou a žádní škůdci si na ně netroufnou

Sůl použijte jinak

Není třeba sůl vyřadit z jídelníčku, jen je třeba ji hodně omezit. Pokud tak uděláte, mějte ji stále po ruce, abyste ji použili i jiným způsobem. Například pokud máte na oblečení stopy od trávy, namočené je posypejte solí a nechejte patnáct minut působit. Nebo skvrny od bláta na koberci a jiné. Cukr s medem lze zase použít jako přírodní peeling na tělo i obličej.

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/news/magazine/sugar-and-salt/, https://www.webmd.com/diet/medjool-dates-health-benefits, https://nutritioninbloom.com/blog/my-favorite-refined-sugar-free-sweeteners, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/salt-in-your-diet/, https://www.homesandgardens.com/life-design/how-to-cleanse-your-home-with-salt