Domov, Rady a tipy

Sněhobílé záclony rozzáří každý interiér. Nejlepší bělidla najde každý ve své kuchyni a lékárničce

Sněhově bílé vydrží jen pár dní po zavěšení. Záclony rychle žloutnou nebo hnědnou vlivem znečištěného ovzduší nebo kvůli tabákovému kouři. Nejedna hospodyňka pak stojí před otázkou, jak je vybělit. Použít lze samozřejmě kupovaná bělidla, která jsou však drahá a plná agresivních chemikálií. Mnohem snazší, efektivnější a ekologičtější je použít domácí pomocníky – sůl, prášek do pečiva nebo aspirin.

Bělení záclon není věda

Vybělit záclony je hračka, stačí vědět, jaký přípravek použít, a během chvilky je hotovo. Inspiraci lze najít v minulosti, v domovech našich babiček visely čisté a běloskvoucí záclony, přitom po ruce neměly přípravky se vzletnými názvy. Vystačily si totiž s tím, co měly doma po ruce. Jaké přípravky používaly?

Bílé záclony díky soli

Běžná kuchyňská sůl se pyšní dezinfekčními a bělicími účinky, k tomu je šetrná vůči textiliím i životnímu prostředí. Do nádoby se nalije vlažná voda, přidají se čtyři lžíce soli a po rozpuštění se vloží záclony. Po hodině máčení se vyjmou a vloží vyprat do pračky.

Zdroj obrázku: Freepik

Prášek na pečení nejen na bublaninu

Jak na zažloutlé záclony od tabákového kouře? Pomůže prášek do pečení nebo také jedlá soda, které dokonale změkčí vodu a odstraní nečistoty. Opět se nalije vlažná voda do kbelíku, nechá se rozpustit balení prášku do pečiva a hodinu se nechají záclony namočené, poté se dají prát na jemný program.

Na bolení hlavy? I na záclony!

Aspirin je první pomocí v případě různých zdravotních neduhů, ale poradí si také s bělením záclon. Do lavoru se nalije voda, přidají se jedna nebo dvě tablety aspirinu, po rozpuštění se vloží záclony a nechají se namočené po dobu jedné hodiny. Na závěr se opět vyperou v pračce na vhodný prací program.

Jako hnojivo i bělidlo

Vaječné skořápky se používají rozmělněné jako hnojivo na kompost, ale podle babských rad pomohou i s vybělením záclon. Skořápky se nadrtí a vloží do bavlněného uzavíratelného sáčku a spolu se záclonami se vloží do pračky. Záclony budou sněhobílé během chvilky.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/how-to-wash-curtains-4-surprisingly-easy-curtain-cleaning-hacks.html