Domov, Rady a tipy

Měkké ručníky a hebké povlečení zajistí šetrné praní

Čisté a hebké ručníky či osušky, do kterých je radost se po vykoupání zabalit? A co teprve ložní prádlo, ve kterém se příjemně usíná? Pro dokonalou čistotu záleží u koupelnového a ložního textilu na frekvenci praní, ale samozřejmě též na výběru pracího režimu i na nastavené teplotě. A vyplatí se šetřit a prát všechen textil dohromady, nebo je vhodnější prádlo rozdělit? Inspirujte se tipy, jak mít dokonale vypráno!

Jak často prát ložní prádlo

Lidé tráví průměrně třetinu veškerého dne v posteli, s ohledem na mnohahodinové ležení v ložním prádle je nutné dbát na pravidelnou výměnu. Postel by se měla převlékat každé dva týdny, protože v dekách a polštářích se mohou používáním vyskytnout roztoči a bakterie, při vyšší míře pocení, při onemocnění nebo po znečištění skvrnami od jídla se doporučuje výměna okamžitá.

Čisté i příjemné na dotek

A jak dosáhnout, aby bylo povlečení dokonale čisté a zbavené veškerých patogenů? Prát se musí s ohledem na materiál, pro bavlněné látky se doporučuje vybrat prací program s teplotou 60 °C, pro flanelové pak 40 °C. Povlaky otočte před vložením do pračky naruby, zipy zapněte, aby nedošlo při odstřeďování k poškození látky. Knoflíky by se naopak zapínat neměly, protože během praní může dojít k jejich odtržení. Počítejte ale s tím, že dojde k zamotání látky, proto ji po vyndání z bubnu pořádně vyklepněte a pověste do sušárny nebo na sušák na zahradu pomocí kolíčků.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ručníky měňte dvakrát týdně

Při používání ručníků nebo osušek dochází k jejich kontaminaci zbytky kůže nebo bakteriemi, nadto bývají pověšeny ve vlhké koupelně a ohrožují je plísně. Z těchto důvodů se doporučuje výměna po třech dnech používání. Koupelnový textil by se měl prát ideálně na 60 °C, případně na 40 °C na delší prací režim. Není dobré kombinovat světle a tmavě barevné ručníky nebo osušky, protože světlejší odstíny by mohly šednout. Pro zajištění měkkosti lze použít aviváž, mnohem efektivnější je však použití běžného octa (150 ml) a jedlé sody (75 g na jedno praní). Při sušení barevného textilu na slunci může dojít k vyšisování, vhodnější je polostín.

Dohromady? Určitě ne!

Mohou se prát ručníky s lůžkovým textilem dohromady? Rozhodně ne, protože může dojít k jejich vzájemnému poškození, navíc ručníky se perou většinou na vyšší teploty. Obdobně by se neměly prát ručníky spolu s kuchyňskými utěrkami, což jistě šetřílky nepotěší. Prádlo bude ale čistší, nebude kontaminováno bakteriemi a vydrží mnohem déle plnit svou službu.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/laundry-linens/linens/washing-and-caring-for-towels/