To, že někdo nemá zahrádku, ještě neznamená, že si nemůže vypěstovat vlastní zeleninu. Na malém prostoru se vyplatí pěstování v nádobách, vlastní salátovky tak může mít zcela každý. Stačí totiž i malý balkon nebo teráska a řídit se pravidly pro balkonové pěstování zeleniny. Na co při tom nezapomenout a na co si dát pozor?
Okurky z balkonu
Jak pěstovat okurky na balkonu, když běžně jsou rostliny několik metrů dlouhé a okurky se plazí přes půlku zahrady? Stačí si vybrat správnou odrůdu, která nepotřebuje příliš prostoru. Jedná se především o odrůdy stromkové nebo keříčkové, různé salátové, které mají kompaktní rozměry a jsou přímo určené pro pěstování v nádobách. V oblibě jsou také odrůdy hustoostné nebo hruboostné, hitem jsou pak krátké nebo miniokurky, které jsou obdobou minirajčátek. Všechny tyto druhy fungují jako skvělá přírodní dekorace balkonu.
Předpěstování sazenic
U zeleniny je vždy výhodnější si předpěstovat vlastní sazenice, protože jen tak existuje jistota odrůdy i toho, že nejsou chemicky ošetřené. Semínka se zasévají v polovině dubna, přičemž jsou vhodné rašelinové nádoby. Je možné použít i fóliovník. Sazenice musí zůstat až do poloviny května v interiéru, změny teplot nebo chladné noci by jim mohly ublížit. Až při stálejších teplotách se doporučuje přesazení do větších nádob, kbelíků, truhlíků nebo pytlů.
Jak pěstovat balkonové okurky
Při přípravě nádob je nutné nasypat drenáž na dno z drcených cihel nebo z kamenů, připravit odtok. Pozor na možnou zbytkovou vodu, aby neprosakovala k sousedům. Poté se přidává úrodný a humózní substrát. U keříkových nebo stromkových odrůd je potřeba zajištění podpěr nebo sítě. Okurky milují slunce, proto je dobré jim dopřát maximum slunečních paprsků, v letních vedrech ale ocení malou stříšku. Samozřejmě je nutné jim dodávat pravidelně vláhu pomocí závlahového systému nebo ranním a večerním zaléváním.
Zdroj: https://www.gardena.com/int/garden-life/garden-magazine/planting-cucumbers-on-the-balcony-tips-and-tricks/