Pocit nadměrné ospalosti může výrazně bránit každodennímu fungování. Problémy s koncentrací a usínáním během dne jdou ruku v ruce s neustálou únavou a denní spěch je často spojen s nedostatečnou délkou a kvalitou spánku. Co když se však ospalost objeví nehledě na délku odpočinku v noci? Stojí za to vědět, jaké důvody pro to mohou být, některé z nich jsou spojeny s komplikovanými zdravotními problémy.
Příčiny nadměrné ospalosti
Hypersomnie je patologický stav a před zahájením diagnostiky je třeba vyloučit, zda pocit únavy není způsoben nedostatkem spánku během noci. Neustálý stres, používání telefonu nebo sledování televize pozdě večer, nesprávná hygiena spánku – to vše může vést k vysoké únavě. Vzhledem k tomu, že nadměrná ospalost může být primární poruchou, nebo výsledkem jiných onemocnění, je nutná velmi přesná diagnostika. Stává se také, že u jednoho pacienta může být výsledkem vzájemného překrývání několika různých příčin.
Primární hypersomnie
Nadměrná ospalost může být důsledkem poruch v mozku a nemusí mít žádnou jinou hmatatelnou příčinu. Diagnóza takového stavu je poměrně obtížná, protože vyžaduje předchozí vyloučení jiných příznaků.
Nadměrná ospalost jako příznak jiných onemocnění
Stává se, že pocit nadměrné ospalosti je příznakem vážnějších zdravotních problémů. Jaké nemoci se mohou projevit takovým způsobem? Seznam potenciálních problémů je dlouhý:
- Hypotyreóza – běžný stav, při kterém je nedostatek hormonů štítné žlázy. Kromě prodloužení doby spánku se projevuje pocitem chladu, přírůstkem hmotnosti, chronickou únavou nebo vypadáváním vlasů.
- Duševní poruchy – zejména deprese a jiné poruchy nálady.
- Neurologická onemocnění – Parkinsonova choroba, encefalitida, epilepsie, roztroušená skleróza.
- Obstrukční spánková apnoe – toto onemocnění se skládá z epizod významného snížení nebo zastavení proudění vzduchu dýchacími cestami během spánku, což často brání správnému odpočinku v noci. Často se projevuje chrápáním, probouzením během noci s pocitem nedostatku vzduchu, stejně jako neklidným spánkem.
- Syndrom neklidných nohou – příznaky typické pro toto onemocnění v noci zesilují, což ztěžuje odpočinek.
- Nadváha a obezita.
- Cukrovka.
- Jaterní encefalopatie.
- Nádory mozku.
- Autoimunitní onemocnění – například systémový lupus erythematosus, celiakie a revmatoidní artritida.
- Nedostatek železa a anémie.
Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/excessive-sleepiness