Stravování, Zdraví

Silný imunitní systém vybuduje zdravý jídelníček

Na oslabený imunitní systém nemá vliv jen působení stresu, ale bezesporu i jídelníček. Pokud svému tělu nedopřejete plnohodnotné potraviny, může snadno onemocnět. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jak a co jíte. A pak vše změňte. Jistě změnu pocítíte.

Proč tělo onemocní při špatných stravovacích návycích?

Již od nepaměti se mluví o tom, jak kvalita stravy ovlivňuje zdravotní stav člověka. Právě civilizační nemoci způsobuje jídelníček nabitý tuky a cukry. Když k tomu ještě připočtete nedostatek pohybu, je na nadváhu a případně i obezitu zaděláno. S ní se pak pojí i další onemocnění, jako vysoký krevní tlak, poruchy imunity, zánětlivé procesy, cukrovka, rakovina a podobně. Skladba jídelníčku je tedy velmi důležitá.

Doporučený článek:  Vypadávání vlasů může mít několik různých příčin
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké suroviny je vhodné zařadit do jídelníčku?

Pokud chcete předejít nemocem, je dobré konzumovat tyto potraviny:

  • Luštěniny: jsou skvělým zdrojem vlákniny a kromě jiného mají schopnost utlumit zánětlivé procesy v těle, a to díky kyselině fytové.
  • Kroupy a rýže: tyto dvě suroviny jsou bohaté na antioxidanty a komplexní sacharidy. Proto si je čas od času také dopřávejte.
  • Čerstvé ovoce: některé druhy mají obzvlášť léčivý účinek. Proti zánětům působí například bromelain, který je obsažený v ananasu.

Vyzkoušejte sílu zlatého mléka

Možná jste již slyšeli o zlatém mléku a jeho účincích. Je v něm obsažena léčivá kurkuma, která má protizánětlivé vlastnosti díky látce zvané kurkumin. Zlaté mléko si připravíte z těchto ingrediencí:

  • 1/4 šálku mleté kurkumy,
  • 1/4 šálku mléka,
  • 1/2 šálku vody.
Doporučený článek:  Oblíbený nápoj dětství zatočí s cholesterolem i kily navíc, cukrovka už nebude hrozbou

Všechny výše uvedené suroviny promíchejte v menším hrnci a dejte krátce provařit na střední plamen. Zároveň míchejte ideálně dřevěnou vařečkou. Až nápoj zchladne, popíjejte ho alespoň jednou denně. Lze i osladit přírodním medem. Chutné bude zlaté mléko i se špetkou mletého zázvoru.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/golden-milk-turmeric, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/nutrition-and-immunity/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6362881/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128181843000076, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318699, https://www.nccih.nih.gov/health/bromelain,