Zdraví

Jak poznáte, že máte nedostatek omega-3 mastných kyselin?

Pokud si nedopřáváte zdravou stravu, může se to projevit několika způsoby. Jedním z důvodu, proč se nebudete cítit dobře, je nedostatek omega-3 mastných kyselin, které jsou pro naše tělo velmi důležité. Správná hladina zajišťuje imunitu a má velký vliv na fungování nervového nebo oběhového systému. Proto je dobré znát příznaky nedostatku těchto kyselin.

Proč jsou omega-3 mastné kyseliny tak důležité?

Omega-3 mastné kyseliny najdete především v tučných rybách, které byste měli konzumovat několikrát za týden. Můžete si dopřát také vlašské ořechy, vejce nebo oleje, ale využívejte kvalitní, například řepkový. Vyzkoušet můžete také méně známý lněný nebo ostružinový olej. Ty seženete v obchodě se zdravou výživou. V případě, že těchto kyselin budete mít nedostatek, objeví se jisté problémy.

Doporučený článek:  Ginkgo biloba jako prostředek na krásu a mozek

Příznakem jejich nedostatku je například oslabená imunita. To se může projevit častější rýmou nebo kašlem. Nedostatek kyseliny ale může způsobit také některé druhy alergií. Můžete se cítit více unavení a bude se vám těžko usínat. Tyto kyseliny snižují krevní tlak a také hladinu špatného cholesterolu.

Nedostatek omega-3 kyselin poznáte i na své pokožce

Jestli vám výše popsané příznaky jsou málo, nedostatek těchto důležitých kyselin můžete pocítit také na své kůži. Bude napjatá, vysušená a podrážděná. Nehty i vlasy mohou být oslabené, takže budou častěji padat. Omega-3 kyseliny podporují činnost nervového systému, takže pokud je nebudete konzumovat v dostatečném množství, projeví se to také na vaší paměti a budete se hůře koncentrovat.

Doporučený článek:  Kurkuma dodá jídlu orientální chuť a vůni, má pozitivní účinky na tělo

Může dojít ke změně nálady, budete se častěji stresovat, a dokonce to může vyústit v deprese. Mastné kyseliny také ovlivňují funkci svalů a bez nich můžete být oslabení a cítit napětí na ramenou, pažích i krku. Dejte také pozor na horší onemocnění, jako je hypertenze. Kvůli nedostatku omega-3 mastných kyselin může dojít dokonce ke vzniku rakoviny.

Zdroj: https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/omega-3-fatty-acids