Rady a tipy

Jak se vyhnout jo-jo efektu? Poradíme, jak zdravě hubnout

Honba za dokonalou postavou může být pro někoho během na dlouho trať, zvlášť pokud potřebuje shodit více než 20 kilogramů. Mnoho takových lidí se ale uchyluje k dietám, které mají zaručit za krátkou dobu velký úspěch, co se týče ztracených kilogramů. V takových případech ale velmi často nastává jo-jo efekt, při kterém nejenže naberete všechno zpátky, ale mohou se přidat i další kilogramy navíc.

Co vlastně znamená jojo efekt?

Pokud se dostaví jo-jo efekt, znamená to, že rychle zhubnete několik kilogramů během krátké doby a po skončení diety je znovu naberete. Váha se tak může zastavit na té původní, ale někdy k tomu přibydou ještě další kilogramy navíc. Při hubnutí ale neztrácíte jen tuk, ale hlavně svaly. Pokud ale budete znovu nabírat, bude to zase jen tuk.

A jak se vyhnout tomuto efektu? Může být způsobený špatně zvolenou dietou, což jsou právě diety a přípravky na ně, které slibují během jednoho týdne zhubnutí až 5 kg. Je to samozřejmě hloupost, protože takové diety jsou založené na velkých hladovkách, při kterých přirozeně musíte zhubnout. Rozhodně se ale nejedná o zdravou dietu. K jo-jo efektu může přispět také půst.

Hlídejte si kalorie a pravidelně cvičte

Jestli chcete nejen zhubnout, ale také nabrat svaly, musíte úpravu jídelníčku kombinovat se cvičením. Abyste dosáhli zdravé váhy, hubněte pomalu. Ideální je jeden kilogram za týden. Pokud to bude občas víc nebo míň, rozhodně to ničemu nevadí. Důležitá je v každém případě motivace k hubnutí a pokračovat, i když se váha zastaví – což se určitě stane.

Abyste hubnuli zdravě, je nutné dodržovat kalorický deficit. Neznamená to ale, že si občas nemůžete dopřát zákusek nebo kousek čokolády. Pokud se budete vejít do vašeho příjmu, klidně si dejte večer i skleničku vína. Jo-jo efektu zabráníte například tím, že budete jíst více zeleniny, ovoce a oříšků. Mnoha lidem chybí například vláknina, i tu ale najdete ve spoustě potravinách.

Zdroj: https://www.bangkokhospital.com/en/content/lose-weight-without-yo-yo