Domov, Rady a tipy

Brambory lze zužitkovat i netradičně. Jsou tajným způsobem, jak domovu navrátit čistotu a lesk

Když k nám poprvé dorazily brambory, byly považovány za botanickou kuriozitu a okrasnou rostlinu. Postupem času se ale dostaly na naše talíře a dodnes jsou důležitou součástí mnoha jídel. Tím ale využití brambor zdaleka nekončí. Ukazuje se, že syrové brambory jsou mimořádně všestranné. Naučte se je používat při úklidu domácnosti, poradí si i s těmi nejodolnějšími nečistotami.

Odstraní rez

Rez napadá kovové předměty a znesnadňuje jejich používání. Pokud se objeví na zahradním nářadí, nůžkách nebo nožích, použijte brambory. Obsahují kyselinu šťavelovou, která pomáhá odstranit rez. Rozpulte bramboru a potřete s ní rezavý předmět. Pokud potřebujete očistit větší plochu, otřete ji bramborovou dužinou posypanou práškem do pečiva.

Stříbrné příbory ztratily svou bývalou krásu a šperky na sobě mají ošklivý povlak? Na pomoc přichází domácí čističe stříbra. Mezi nejjednodušší a nejlevnější metody patří ponoření předmětů do vody, ve které se předtím vařily brambory. Nesmí být ale osolená ani okořeněná. Stříbro vložte do vychladlé tekutiny a nechte hodinu působit. Poté ho přeleštěte měkkým hadříkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyleští okna

Na oknech se občas usazují skvrny od deště nebo nečistoty. Namísto úmorného drhnutí nastrouhejte pár syrových brambor a pastu naneste na čistý hadřík. Poté s ním okna otřete. Kaši následně setřete čistým hadříkem. Můžete použít i brambor rozkrojený napůl a poté přeleštit. S bramborami se dá úspěšně vyčistit také kožená obuv. Stačí s nimi chvíli přejíždět po celých botách, poté otřít dosucha hadříkem a uvidíte, že se budou krásně lesknout.

Měděné předměty mají nejen praktické využití, ale také velkou dekorativní hodnotu. Tedy za předpokladu, že se o ně dobře staráme. Když si všimnete, že ztratily svůj atraktivní vzhled, nastrouhejte co nejjemněji syrové brambory, přidejte k nim lžíci citronové šťávy a zamíchejte. Směs naneste na měděný předmět a nechte zaschnout. Poté opláchněte vlažnou vodou.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/cleaning-tricks-potatoes-23076733