Domov, Rady a tipy

Zamezte náletům ovocných mušek jednou provždy. Jednoduchá past je naláká a už nepustí

Jedna, dvě a během chvilky jsou jich stovky. Jakmile se ovocné mušky objeví v kuchyni, je zle. Ale není nutné panikařit, lze se jich snadno zbavit pomocí účinných pastí. Jiné metody totiž nejsou příliš efektivní, nepomáhá jejich chytání ani větrání, které funguje na běžné mouchy. A co jsou vlastně ovocné mušky? Jednoduše octomilky, kterým se také říká banánové mušky, protože se hojně vyskytují u beden se zralými banány, protože je vábí vůně přezrálého nebo hnijícího ovoce. Co dělat, abyste se jich v domácnosti zbavili jednou provždy?

Ovocné mušky cítí potravu na metry

Octomilka je rod malého dvoukřídlého hmyzu, není větší než tři milimetry. V laboratořích tento hmyz využívají biologové k různým výzkumům a patří ke klíčovým modelovým organismům. Zatímco u vědců jsou octomilky vítané, v domácnosti rozhodně ne. Mají totiž dobře vyvinuté receptory na tykadlech, díky nimž cítí zralé nebo hnijící ovoce na několik metrů. Kromě parazitování na ovoci navíc do jednotlivých kusů kladou vajíčka, ze kterých se líhnou další jedinci. Během krátké chvilky čítá kolonie stovky jedinců.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečí v podobě bakterií a virů

Jsou dotěrné a jejich přítomnost je nepříjemná, k tomu ale do potravy zanáší různé patogeny, hrozí pak bakteriální nebo virové onemocnění. Nahnilé ovoce napadené octomilkami se doporučuje zcela vyhodit, odstraní se tak zdroj zápachu a neohrozí se jeho konzumací zdraví členů domácnosti. A jak zlikvidovat mušky? Plácačka na ně rozhodně neplatí, nadto octomilky nakladou až 400 vajíček, jedinci se vylíhnou během dalších tří dnů. Namístě je proto sofistikovanější metoda v podobě přípravy pastí.

Na domácí mušky domácími prostředky

V prvotní hysterii mnoho hospodyněk vyrazí do nejbližší drogerie pro agresivní chemické prostředky, pomocí kterých se snaží ovocné mušky zlikvidovat. Je to zcela zbytečné, pomohou domácí prostředky, které jsou maximálně efektivní. Stačí připravit zavařovací sklenici a nalít do její poloviny jablečný ocet a přidat trošku běžného čisticího prostředku. Poté se směs dokonale zamíchá, aniž by vznikla pěna, a přivábené mušky se nechají ve směsi utopit. Naláká je totiž etanolový zápach a vlivem mycího prostředku, který jim ulpí na křídlech, už nevzlétnou. Komu není zápach roztoku příjemný, může sklenici přikrýt potravinovou fólií, do které stačí udělat vidličkou malé otvory.

Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27284947/how-to-get-rid-of-fruit-flies/