Stravování, Zajímavosti

Znát svou krevní skupinu se vyplatí. Pomůže zhubnout, netradiční dieta slibuje skvělé výsledky

Neustále se objevují nápady na diety, které slibují zázraky. Jednou z oblíbených diet je redukce hmotnosti podle krevních skupin, která je známá od 90. let minulého století. Jaké jsou její principy a jak funguje, jaké jsou její nevýhody? Proč je vždy vhodnější držet se vyvážené stravy a zvýšit množství pohybu pro získání vysněné postavy?

Dieta podle přírodního lékaře

Za dietou podle krevních skupin stojí Peter D’Adamo, který se prezentuje v médiích jako přírodní lékař. D’Adamo prorazil v roce 1996 s knihou Eat Right 4 Your Type, která v češtině vyšla pod názvem Výživa a krevní skupiny. Podle pravidel této diety se každá krevní skupina musí řídit jídelníčkem, ve kterém jsou indikované potraviny, které se smí jíst, dále neutrální a nakonec ty, které jsou v každodenní stravě zapovězené. Pravidla jsou odlišná pro skupiny A, B, AB a 0.

Krevní skupina A

Lidem této krevní skupiny se doporučuje vegetariánská strava, známá také jako obilná dieta. Po vysazení masa a dalších živočišných výrobků často dochází k velkému hmotnostnímu úbytku.

Krevní skupina B

Jediná skupina, která smí konzumovat mléčné výrobky. Zapovězené nejsou ani maso a masné produkty. Problematické je držení této diety u Asiatů, kteří mají většinově krevní skupinu B, ale současně intoleranci na laktózu.

Krevní skupina AB

Tato skupina kombinuje předchozí dvě skupiny s výjimkou některých masných produktů.

Zdroj obrázku: Freepik

Krevní skupina 0

Bez zeleniny a ovoce, ale s přemírou červeného masa. To je dieta nastolená D’Adamem pro krevní skupinu 0. Podle odborníků riskují držitelé této diety potíže s trávením pro nedostatek vlákniny i zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva.

Výhody diety podle krevních skupin

Lidé, kteří volí dietu podle krevních skupin, oceňují především systém, který nevyžaduje striktní počítání kalorií, a dokonce není potřeba vážit porce. Potraviny jsou nadto přehledně rozdělené do tří skupin a je snadné se touto dietou řídit. U skupiny A často dochází k rychlému úbytku váhy.

Nevýhody diety podle D’Adama

Podle odborníků je každá eliminační dieta problematická, protože upřednostňuje některé potraviny na úkor jiných, což může mít neblahé důsledky pro zdraví. Dieta podle krevních skupin navíc nikdy nebyla podpořena vědeckým výzkumem. Podle odborníků je jediným klíčem ke zdravému tělu, kondici a duševní pohodě pouze vyvážená strava na základě potravinové pyramidy. Mezi další důležité faktory pak patří dostatek spánku, odpočinku a především zdravého pohybu na čerstvém vzduchu.

Zdroj: https://www.mymed.com/health-wellness/nutrition-and-weight-loss/eating-for-your-blood-type-fact-or-fiction/what-is-the-blood-type-diet