Zajímavosti, Zdraví

Ženy se snaží tuku v těle zbavit. Přitom je pro zdraví klíčový

Každý na svém těle najde několik procent tuku, který potřebuje k přežití. Nesmí se ale zvrtnout v takové množství, které vás bude ohrožovat na životě. Ženy mají od přírody více tuku než muži. Proč je tomu tak, se vám pokusíme objasnit. Bílá tuková tkáň se nachází pod kůží, hnědá tkán je uložena hlouběji.

Věděli jste, že tuk se dělí na dva druhy?

Pro někoho možná bude novinkou, že se tuk dělí na dva druhy, na bílý a hnědý. Druhý jmenovaný chrání naše orgány a je hodně ovlivněn například produkcí hormonů. Když je ho pak hodně, je to nebezpečné pro naše zdraví. Správné množství tuku je pro ženy nezbytné, protože chrání orgány, které jsou potřeba k reprodukci.

Doporučený článek:  Nealkoholické pivo je past na řidiče. Ne vždy má skutečně nula procent

Když dívka v období dospívání přibere na váze, není na tom nic špatného. Je to první náročnější období, ve kterém se dívka mění v ženu a poznává své tělo. Když se dívka dobře stravuje, rychleji dospěje. U žen ve věku 18–30 let je optimální hladina tuku mezi 17–25 % hmotnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím je žena starší, tím více tuku může mít

Každý z nás stárne a také se velmi často stává, že přibíráme na váze. Hmotnost tuku se může zvyšovat, není na tom ale nic neobvyklého. U žen po padesátce se může tuk rovnat až 33 % hmotnosti. V průběhu těhotenství, kojení nebo po porodu se také objevuje na ženském těle více tuku, který ještě více chrání důležité orgány. Hormony jsou tukového původu a nelze je nijak ovlivnit.

Doporučený článek:  Káva prokazatelně prodlužuje život. Nejnovější výzkum potěší všechny milovníky černého nápoje

Ženské tělo je velmi zvláštní a dokáže opravdu velké věci. Produkuje velké množství estrogenu, proto mají ženy více tuku než muži. Štíhlé dámy pak častěji trpí osteoporózou, protože mají málo tělesného tuku. Teenageři a mladé dívky a ženy pak mají větší množství tuku především v oblasti břicha a boků. Zralé ženy staršího věku ho mají více na pažích nebo kolem boků a stehen. V každém případě je dobré naučit se mít ráda své vlastní tělo, ať máte méně, nebo více tělesného tuku.

Zdroj: https://www.cooperinstitute.org/2019/12/18/fit-vs-fat-whats-more-important-for-womens-health