Zdraví

Správné spánkové návyky mohou posílit vztah každého páru

Existuje mnoho důvodů, proč nechodíte s partnerem do postele ve stejnou dobu. Spánkové návyky jsou ovšem ve vztahu velmi důležité, i když si to možná vůbec neuvědomujete. Téměř 75 procent párů usíná v různých časech a hádky před spaním se u nich začnou projevovat zhruba po třech letech vztahu. Podívejme se, proč je podle odborníků tak důležité, abyste chodili spát ve stejnou dobu jako váš partner.

Sex nehraje roli

Budete se divit, ale se sexem to nemá nic společného. „Ať už je to sex nebo ne, jít do postele společně je jedním ze způsobů, jak posílit váš vztah. Večer, když už nejsme zatíženi domácími pracemi nebo prací, si konečně můžeme odpočinout. Je čas si popovídat, přitulit si a projevit intimitu,“ vysvětluje psycholožka Dr. Michelle Drouinová ve svém článku v magazínu Psychology Today. Odborník na spánek a klinický psycholog Dr. Wendy Troxel zdůrazňuje, že „fyzická intimita (i bez sexu) stimuluje produkci oxytocinu. To je hormon, který snižuje stres.“

Pro ženy jde o velmi důležitý aspekt vztahu

Studie publikovaná v magazínu Psychosomatic Medicine, na které se Dr. Troxel podílel, zjistila, že spaní ve stejnou dobu je důležité zejména pro ženy. „Ženy jsou citlivější na vzestupy a pády ve vztazích, takže si také všímají vztahu mezi fungováním vztahu a spánku“ vysvětluje. Podle jiného odborníka Dr. Guy Winche mnoho lidí usíná v objetí, protože je to uklidňuje.

 

Pro ostatní je také velmi důležité, aby neusínali v posteli sami. Tato samota je znepokojuje, protože nepřítomnost partnera po jejich boku si podvědomě spojí s konfliktem ve vztahu, vyhýbáním se blízkosti nebo napětím ve vztahu. Synchronizovat spánek není jednoduché, ale měli byste se o to pokusit, pokud chcete mít skutečně spokojený vztah bez konfliktů. Nemusíte nutně ani spát. Stačí, když budete vedle usínajícího partnera ležet a číst si knihu nebo sledovat film.