Vztahy

Extrémní chování je typické pro všechny muže. Z jakého důvodu?

Nenechte se mýlit. Když říkáme extrémní chování, nemusí to být vždy jen v negativním pojetí. Muži mají tendenci dělat všechno na maximum, a to vše pozitivní i negativní. Jednoznačně se jedná o doménu mužů. K tomu došli australští vědci, kteří výsledky svého výzkumu publikovali v magazínu Proceedings of the National Academy od Sciences. Jak k tomuto závěru došli?

Netradiční výzkum

Vědci z University of Sydney provedli netradiční výzkum o chování jedinců na skupině čítající více než 50 tisíc lidí. Pomocí různých testů zjistili, že u mužů je mnohem pravděpodobnější, že se jejich chování dostane do extrému. Týkalo se to aspektů jako sobectví, altruismus, důvěra, ochota spolupracovat, férovost, riskování a schopnost soustředit se v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu. Jak vidíte, jsou tam pozitivní i negativní vlastnosti, které má každý z nás. Velkou otázkou zůstává, proč k tomu dochází.

Doporučený článek:  Nezájem o sex je rakovinou vztahu. Problémy se týkají neuvěřitelných 40 % párů

Může za to evoluce nebo historie?

„Z hlediska evoluce lze předpokládat, že muži ve svých přístupech častěji zacházejí do extrémního bodu měřítka, protože tímto způsobem dokážou vyniknout a být atraktivnější pro potenciálního partnera. Během staletí navíc bylo extrémnější chování u mužů mnohem přijatelnější a sociálně přijímanější než u žen,“ sdělil autor studie Stefan Volk z University of Sydney.

 

To je ale jen jedna z teorií. „Další teorie naznačuje, že patriarchát převládající v mnoha společnostech omezil schopnost žen projevovat podobně extrémní postoje a chování,“ dodává výzkumník. Můžeme se na to proto dívat ze dvou stran. Buď jsou muži díky evoluci více extrémní, anebo jsme kdysi byli všichni stejní, ale díky dlouholetému patriarchátu se ženy přizpůsobily a potlačily své schopnosti tohoto chování. Co si o tom myslíte vy? Je za tím evoluce, anebo historické utlačování názorů a chování žen po celém světě?

Doporučený článek:  Správný kompliment nenechá žádného chlapa chladným. Tímto si ho navždy připoutáte