Vztahy

Odhalte psychopata včas. Některé rysy napoví, že je načase držet se dál

Poznat psychopata chce často úsilí, protože tito lidé dokážou být skvělí herci. Ačkoliv necítí emoce, dokážou je přesvědčivě zahrát. Mají nedostatek empatie, vykazují asociální chování a mívají patologickou potřebu kontroly nad ostatními. Autor knihy Jak poznat psychopata, vědec Mark Freestone, pracoval 15 let v uzavřených ústavech a věznicích s řadou psychopatů. Jde ale reálně poznat psychopata, když jste laik?

Poznáte psychopata?

Některé rysy jsou zcela evidentní a je vysoká šance, že pokud jich objevíte více u osoby, kterou podezříváte, odhalíte ho. Na co si dát pozor?

  • Nedostatek empatie,
  • patologické lhaní,
  • pocit nadřazenosti,
  • manipulace,
  • sklony k porušování pravidel,
  • psychologická šikana, emoční zneužívání,
  • ponižování druhých,
  • osobní kouzlo, charisma.
Doporučený článek:  Seznamovací aplikace často klamou. Osobní setkání ukáže, jaký druhý člověk skutečně je
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na to, že své sklony nemusí projevovat vždy a proti všem. S některými osobami může zacházet s úctou, zvlášť pokud mu z toho plynou nějaké výhody, ale k jiným se chová naprosto nepřípustně. Diskriminuje některé osoby, ať už z důvodu rasy, pohlaví, vyznání, nebo dalších faktorů. Kvůli jeho charismatu ho můžete dlouho omlouvat, případně manipulativní sklony vůbec nevidět. To ale není v pořádku, jelikož se situace bude zhoršovat, dokud z vás bude mít prospěch. Nicméně, pokud jste psychopata odhalili, je to vaše významná výhoda a také klíč k úniku z neperspektivního vztahu.

Doporučený článek:  Vědci stanovili nejlepší věk pro manželství. Takový vztah může být skutečně šťastný

Osvoboďte se z vlivu psychopata

Pokud jste zjistili, že máte mezi svými blízkými psychopata, je pro vás jediné řešení se co nejdříve osvobodit z jeho vlivu. Nejvhodnější je postupně se vymaňovat z jeho moci, protože jinak byste mohli tvrdě narazit. Díky tomu, že je bez opravdových emocí, dokáže být velmi tvrdý soupeř. Je vhodné mu ukázat, že z vás již nic nedostane, nemůžete mu nabídnout to, co dřív. Pokud uvidí, že z vás už žádný prospěch mít nebude, odejde ze scény sám.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/psychopath