Stravování, Zdraví

Citrusy v zimě jsou nejlepším zdrojem vitamínů a vlákniny. Netradiční chuť dodají i slaným pokrmům

Může se zdát, že v zimě nelze sehnat žádné ovoce, které je skutečně čerstvé a zcela přirozeně dostupné. Je to ale omyl – citrusy dozrávají ve Středomoří od prosince. Přestože jsou tyto plody k dostání po celý rok, díky blízkosti dodávek jsou právě nyní nejlepší, nejčerstvější a nejchutnější.

Chuť a zdravotní přínosy citrusů

Citrusy jsou chutné, ale obsahují také řadu velmi prospěšných látek. Citrony, limetky, mandarinky, grapefruity a pomeranče mají vysokou výživovou hodnotu a dodávají tělu řadu důležitých vitamínů. Věděli jste, že pomeranče pocházejí z Číny? Dnes se však pěstují všude v subtropických oblastech. Existují hořké a sladké pomeranče. Právě pomeranče jsou bohaté na vitamín C, betakaroten a vitamíny B.

Doporučený článek:  Předčasnou ejakulací trpí každý třetí muž. Není důvod se stydět, řešení existuje

Nezapomeňte je jíst také s vnitřní bílou slupkou, protože je výborným zdrojem vlákniny, která příznivě působí na náš trávicí systém a může například podpořit hubnutí. Esenciální olej z tohoto ovoce navíc působí uklidňujícím dojmem a pomáhá také zmírňovat nervové vypětí. Pravdou je, že pomeranče se také perfektně hodí nejen do dezertů, ale i do slaných jídel. Nabízíme vám recept, který můžete vyzkoušet třeba hned zítra na oběd.

Zdroj obrázku: Freepik

Ingredience

  • 800 g vepřové panenky,
  • 2 pomeranče,
  • 1 lžíce másla,
  • 1 šálek bílého vína,
  • 1 lžička mletého zázvoru,
  • 1 stroužek česneku,
  • 2 lžičky medu,
  • sůl,
  • pepř.
Doporučený článek:  Při pití vína je vhodné vynechat některé další nápoje a jídlo

Postup

Panenku lehce osolte a na másle na prudkém ohni opečte. Med rozmíchejte s 1/4 šálku vína, zázvorem, najemno nastrouhanou pomerančovou kůrou, prolisovaným česnekem a čerstvě mletým pepřem. Panenku následně potřete medovou marinádou a vložte do zapékací mísy vymazané olejem. Zbytek vína nalijte do pánve, mírně zahřejte a poté výpekem přelijte maso. Vše vložte do trouby vyhřáté na 230 stupňů Celsia a během pečení panenku občas otočte a přelévejte vypečenou šťávou. Pečte do měkka a ihned servírujte.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-citrus-fruits