Rady a tipy, Zdraví

Koupené repelenty málokdy fungují. Klíšťata spolehlivě odradí plevel, který roste na každé zahradě

S nástupem prvních teplejších dnů se k životu probouzí různý hmyz, mezi ním velmi nebezpečná klíšťata. Matka příroda nám však podává pomocnou ruku v podobě rostliny, kterou tyto malé potvůrky vůbec nemají rády a obloukem se jí vyhnou.

Vratič – rostlina, která odpuzuje klíšťata

Vratič je rostlina, kterou lze najít v Evropě a některých částech Asie. Je to vysoce toxická rostlina, která se používá v bylinářství a při výrobě kosmetiky. Její nejlepší vlastností je ale především to, že má silný odpuzující účinek na klíšťata. Snadno ji poznáte podle žlutých květů, které kvetou od června do srpna. Lehce se uchytí prakticky na každé půdě a drsné podmínky pro ni nejsou problém. Proto dokáže růst prakticky na jakékoliv zahradě. Je to vlastně obyčejný plevel, který se dokáže uchytit kdekoliv. Nebojí se ani studených zim a roste bez pomoci.

Doporučený článek:  Hubnutí s vůní bylinek: zrychlí metabolismus, potlačí chuť k jídlu a vymažou tuky
Zdroj obrázku: Freepik

Co ještě dokáže?

Tato rostlina je velmi odolná a zcela nezávislá. Nevyžaduje tedy žádnou zvláštní péči. Vůně vratiče připomíná mírně kafr a funguje jako odstrašující prostředek nejen proti klíšťatům, ale také proti dalšímu hmyzu, jako jsou například neoblíbení komáři, mouchy nebo moli.

Sušený vratič může být užitečný zejména pro dekorativní účely, krásně vynikne s jinými rostlinami v domácí váze. Usušené listy a stonky vratiče můžeme vložit do plátěného sáčku a připravit si tak domácí odpuzovač molů. Tento sáček poté stačí zavěsit do skříní s potravinami nebo oblečením a moli se jim velkým obloukem vyhnou.

Doporučený článek:  Jahody jsou zdravé, často ale vyvolávají alergii

Dejte si pozor na toxicitu

Je však třeba znovu připomenout, že vratič je toxická rostlina. Bez dohledu odborníka ji tedy rozhodně nevyužívejte k žádné léčbě. Opatrní byste měli být také tehdy, pokud doma máte nějaké domácí mazlíčky nebo malé děti. Hrozí možná otrava, a proto si na to dejte velký pozor a zbytečně neriskujte. Za potíže to rozhodně nestojí.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-repelling-ticks