Zdraví

Pistácie jsou bohaté na vitamíny a bílkoviny, výborné jsou v dezertu i hlavním chodu

Pistácie jsou mezi lidmi v Čechách i ve světě velmi oblíbené, a to nejen pro svou jedinečnou chuť. Mnoho z nás si je vychutnává jen příležitostně kvůli jejich vysoké ceně, ale měli bychom vždy pamatovat na to, že se jedná o jedny z nejvýživnějších ořechů vůbec. Na lidské zdraví mají úžasný účinek, a to především při vysokém cholesterolu nebo cukrovce.

Malé oříšky, které mají obrovský vliv na naše zdraví

Asi 100 gramů pistácií obsahuje více než 550 kalorií. Můžete si je vychutnat jako kalorickou svačinku, ale nikdy byste to neměli přehánět. Stejně jako jiné druhy ořechů je i tento plný soli, která může způsobit vysoký krevní tlak a zadržování tekutin v těle. Dodržujete-li vegetariánskou nebo veganskou stravu, rozhodně byste na ně neměli zapomínat, protože obsahují velké množství bílkovin.

Doporučený článek:  Při úpalu je důležité zchlazení těla a doplnění tekutin

Co dalšího vám může tento jedinečný druh oříšků přinést? Obsahuje toho skutečně hodně, a proto je pro nás tak prospěšný. Oříšky bychom měli pravidelně konzumovat, protože jsou plné vitamínů ze skupiny B a C, luteinu, vápníku, železa, zinku, draslíku, fosforu, manganu a hořčíku. Díky těmto složkám jsou prospěšné pro zrak, oběhový systém a trávicí systém (jako prevence zácpy).

Zdroj obrázku: Freepik

Kde je můžete použít?

Ideální je pochopitelně konzumace syrových plodů, které jednoduše vyloupete ze skořápek a sníte. Pokud s nimi ale chcete trochu kouzlit v kuchyni a nejen je ujídat ke svačině, můžete je přidat do hlavních jídel i dezertů. Vynikající jsou například s těstovinami v krémové omáčce s rybou anebo si můžete připravit špagety s krevetami a pistáciovou omáčkou.

Doporučený článek:  Na bolest hlavy jsou léky zbytečné. Přírodní metody přinesou úlevu už za půl hodiny

Častěji se ovšem používají při přípravě vynikajících dezertů. Jako první vás jistě napadne zmrzlina, ale úžasné jsou pistácie také pro zdobení krémových dortů a vychutnat si je můžete také zapečené v pečivu s čokoládou anebo při dochucení domácího chleba společně s třešněmi. Doplnit jimi můžete také cannoli, cheesecake, domácí roládu nebo vánoční cukroví. Možností je nespočet a fantazii se meze nekladou. Tak přejeme dobrou chuť a dobré zdraví.

Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-pistachios, https://www.medicalnewstoday.com/articles/322899, https://www.healthline.com/nutrition/9-benefits-of-pistachios, https://www.masterclass.com/articles/what-are-pistachios, https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/pistachio-recipes