Zdraví

Žluté nehty mohou mít několik příčin

Žluté nehty se mohou objevit nejen na rukou, ale také na nohou. Můžou znamenat kožní onemocnění, ale také jiný zdravotní problém, na který vás žluté nehty upozorní. Vyplatí se v nejhorším případě dojít si k lékaři, který odborně zhodnotí situaci a může vám pomoci s léčbou. Co tedy znamenají žluté nehty?

Upravené nehty jsou znakem dobrého zdraví

Co jsou vlastně nehty? Jsou to prvky, které chrání naše prsty před vnějšími vlivy, které by ruce mohly poškodit. Nehet je tvořený ploténkou, která vyrůstá z kůže. Pod nehtem je velmi citlivé místo. I když jsou nehty na první pohled tvrdé, mohou se snadno třepit nebo lámat v závislosti na tom, jak dobře se stravujeme nebo jak o své nehty pečujeme. Každá změna, která na nehtech nastane, může znamenat nějaký zdravotní problém.

Doporučený článek:  Čaj z cistu pročistí tělo po létě

Jaké jsou nejčastější příčiny žlutých nehtů? Jedním z důvodů může být kouření. Právě to způsobuje nejen žloutnutí prstů, ale také nehtů, které kvůli tomu nebudou vypadat dobře. Žluté nehty trápí také ženy, které si je často lakují barevnými laky. Mohou se postupně lámat a oddělovat se od placenty, která je pod nimi. Je to velmi bolestivý proces, kterému byste měli zabránit.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud máte nehty napadené plísní, jednejte rychle

Žluté nehty mohou být důsledkem také mykózy rukou nebo nohou. V takovém případě si můžete pomoci krémy, ale především bude potřeba změnit životosprávu, která je v tomto ohledu klíčem k dobrému zdraví. Jestli ale máte nehty napadané mykózou, budete se muset obrnit trpělivostí, protože může trvat delší dobu, než si nehty dáte do pořádku.

Doporučený článek:  Oteklý krk je signálem, že tělo není v pořádku. Nemocná může být nejen štítná žláza

V domácnosti nepoužívejte stejné ručníky se svou rodinou, všechno mějte rozdělené. Důležitá je hygiena, v bazénu nebo posilovně vždy mějte něco na nohou. Stříhejte si nehty pravidelně, ale pro některé lidi to může být problém. Zajít si ale můžete k odborníkovi, který poradí, jak na to. Dejte nohám dostatek pohodlí a pravidelně je větrejte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/yellow-nails#possible-causes, https://www.britannica.com/science/nail-anatomy, https://www.verywellhealth.com/yellow-nails-7108196, https://www.takingcharge.csh.umn.edu/how-does-food-impact-health, https://www.cdc.gov/hygiene/personal-hygiene/nails.html