Zdraví

Suchá a šupinatá pokožka může znamenat vážný zdravotní problém. Rozpoznejte příznaky včas

Pokud máte suchou a špatně vypadající pokožku, často za to může nevhodně zvolená kosmetika. Ale pozor, ne vždy. Můžou za tím být i jiné zdravotní potíže, nevyplácí se to podceňovat.

Co za tím může být?

Pokud se vám pleť zhoršuje za špatného počasí a nepříznivých povětrnostních podmínek, jde o vcelku obvyklý problém. Může vás trápit pouze estetická stránka věci, ale pokud vám způsobuje i fyzické nepohodlí, je vhodné to řešit. Zkontrolujte, zda používáte přípravky vhodné pro vaši pleť a pro dané období. Dalším z faktorů, který ovlivňuje kvalitu pleti, je vzduch. Právě v zimním období, a především v topné sezóně, může naši pleť trápit suchý vzduch. Dbejte tedy na dostatečnou vlhkost vzduchu, můžete si pomoct i zvlhčovačem.

Doporučený článek:  Tropické noci zatěžují tělo a brání kvalitnímu spánku
Zdroj obrázku: Freepik

Může jít i o nemoc

Bohužel ne vždy bývá příčina tak banální a snadno zjistitelná. Může jí také o alergické projevy, o intoleranci některých potravin nebo přímo alergii či onemocnění typu atopické dermatitidy. U podezření na reakci na jídlo je vhodné sledovat, kdy se vyrážka objeví a kdy zase zmizí. Pokud je to po konzumaci určitého pokrmu a stane se to opakovaně, vaše podezření může být správné. V takovém případě je důležité spojit se se svým lékařem a podezření zkonzultovat.

Doporučený článek:  Zbavte se nenáviděných černých teček. Zkuste tyto účinné domácí metody

Za špatnou a suchou pletí ale může být i onemocnění štítné žlázy. Postižené bývají lokty, kolena a chodidla. Dalším onemocněním projevujícím se na pleti je cukrovka. Pokud se tedy suché a šupinaté pleti nedokážete zbavit sami, je nutná konzultace s lékařem. Ohlídejte si, zda se vám kůže neolupuje. Mohlo by to značit další závažný problém. Šupinaté hrudky kůže, které se olupují a vytváří i větší léze, mohou být příznakem lupénky. Nepodceňujte špatnou pleť, zvlášť pokud jde u vás o něco neobvyklého a nového. Vnitřní problémy se zdravím se totiž často projevují právě na kvalitě pleti.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885