Zdraví

Pot všechno prozradí. Specifický zápach ukazuje na skladbu jídelníčku nebo vážné onemocnění

Teplé počasí s sebou přináší také pocení, které je nepříjemné. Pot může navíc zapáchat vlivem zkonzumovaných potravin, někdy naopak nedostatkem sacharidů. Konkrétní vůně poukazuje i na některá onemocnění. Co je důvodem pro to, že pot smrdí po čpavku, acetonu, medu, rybách nebo zelí?

Zápach čpavku

Lidé si často v létě neuvědomují, že zápach potu má souvislost s jejich jídelníčkem. Při pravidelné vyšší konzumaci výrobků bohatých na bílkoviny pak pot připomíná čpavek. Kromě nepříjemného smradu tato okolnost může poukazovat na onemocnění ledvin nebo přímo jejich selhání. Tento nepříjemný zápach má souvislost i s vysokým krevním tlakem, bolestmi zad a nevolností, potížemi s močením.

Smrdět jako rozpouštědlo?

Obdobně jako v předchozím případě i při zápachu acetonu jde hlavně o stravování, kdy se tělu nedostává sacharidů. Často tímto stavem trpí lidé na dietě nebo ti, co se vyhýbají všem sacharidům. Vůně rozpouštědla ale trápí také pacienty s neléčenou cukrovkou. Cukrovkáři kromě toho bojují i s potem po shnilém ovoci.

Zdroj obrázku: Freepik

Sladká nebo medová vůně potu

Nepříjemně sladká vůně potu bývá způsobena přítomností nebezpečných bakterií Pseudomonas aeruginosa, které stojí za meningitidou, akutní encefalitidou nebo způsobují infekční onemocnění krve, uší nebo očí, onemocnění, která mohou skončit smrtí.

Jsi snad ryba?

Smrdět jako ryba není nic příjemného, nepříjemný zápach souvisí často s trimethylaminurií, vzácným genetických onemocněním způsobeným mutací genu. Při tomto onemocnění je rybí zápach cítit nejen z potu, ale také z moči nebo z dechu. Pro odstranění je třeba držet speciální dietu a vyhýbat se určitým potravinám s obsahem cholinu, karnitinu nebo lecitinu, tedy červenému masu, luštěninám a vejcím.

Zápach ve znamení zelí

Cítit kolem sebe všude zelí? To trápí pacienty s tyrozinémií, což je genetické onemocnění, které doprovází neurologické projevy včetně záchvatů. Pacienti mívají snížený intelekt, poškozené oči, ale také potíže s játry.

Zdroj: https://www.medexpress.com/about/newsroom/2019-press-releases-media-coverage/medexpress-unusual-body-odor.html