Zdraví

Nedostatek vitaminu D tělo neodpustí. Při těchto příznacích zpozorněte a doplňte déčko co nejdříve

Nedostatek vitaminu D může být velmi závažný problém. Poznáte ho podle bolesti svalů nebo neustálé únavy. Jedním z příznaků je pak změna barvy kůže. Není to ale jediný zdravotní problém, který může nastat. Na co se zaměřit a jak vitamin D doplnit, abyste se zase cítili dobře?

Jaké jsou nejčastější příznaky nedostatku vitaminu D?

Vitamin D je pro naše tělo velmi důležitý. Chybí nám hlavně přes podzimní a zimní měsíce, protože jeho přirozeným zdrojem jsou sluneční paprsky. Naše tělo ho produkuje, pokud jsme na slunci. Naše tělo tak tento vitamin nejvíce získává od března do září. V ostatních měsících bude potřeba ho doplnit jinými způsoby – zejména ve vyvážené stravě. Tím ale nedostanete do těla potřebné množství, protože byste například museli sníst až 20 vajec denně.

Doporučený článek:  Šálek kávy nakopne energií, její pití ale může způsobit nepříjemné obtíže

Proto jsou vhodné vitaminové doplňky. Dostatek vitaminů a minerálů je velmi důležitý pro fungování našeho organismu. Bohužel, mnoho lidí na to nedbá, stravuje se nezdravě a potýká se s mnoha zdravotními problémy. Mezi nejčastější příznaky nedostatku vitaminu D patří únava, poruchy spánku, ztráta vlasů, nebo dokonce ztráta chuti k jídlu. A jak zjistíte, že máte vitaminu D nedostatek? Stačí se podívat na svou kůži.

Zdroj obrázku: Freepik

Objeví se akné nebo kožní problémy

Objevit se mohou také kožní problémy, a to v důsledku nedostatku vitaminu D. Můžete to poznat také podle toho, že se vám rány budou hojit déle, objevit se může i zarudnutí pokožky nebo svědění kůže. Pokud vás svědění trápí delší dobu, měli byste být na pozoru. Lidé, kteří trpí na ekzém, mají nedostatek vitaminu D. Navíc kvůli tomu stárne pleť rychleji. Výjimkou není ani akné, i když jste na něj nikdy netrpěli.

Doporučený článek:  Správnou funkci ledvin se vyplatí podpořit vhodným jídelníčkem

Při nedostatku déčka se zvyšuje například riziko zlomenin, u malých dětí to znamená vyšší riziko rozvoje křivice. Mohou se objevit ploché nohy nebo jiné zdravotní problémy. Nedostatek vitaminu D se projeví také tím, že budete mít větší kazivost zubů, vést to může až k jejich vypadnutí.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15050-vitamin-d--vitamin-d-deficiency