Stravování

Při mrkvové dietě lze zhubnout během pár dní až 4 kilogramy. Rizika za to však nestojí

Poslední léta zachvátilo svět šílenství různých diet. Všechny slibují, že zhubneme, a především, že zhubneme rychle. Jednou z takových diet je i hubnutí pomocí mrkvové šťávy. Jednosložkové diety, při kterých jíte pouze jeden druh potraviny, mohou být pro tělo ale více škodlivé než prospěšné.

Co je to mrkvová dieta

Jak jste již jistě pochopili, tato dieta je založená na pojídání pouze mrkve. Podle této diety byste denně měli sníst jeden a půl kilogramu mrkve v jakékoli formě. Například saláty, polévky nebo pyré. Jídla by ještě měla obsahovat malé množství olivového oleje kvůli vitamínům rozpustným v tucích. K dochucení se mohou používat pouze bylinky nebo citrón. Sůl a cukr jsou zakázány. Kromě toho lze přijímat tekutiny pouze ve formě vody, minerálky a zeleného čaje.

Doporučený článek:  Trend vegetariánství zachází do extrémů. Absolutní odmítání masa mění už i psí misky

Mrkev je nízkokalorická zelenina bohatá na vlákninu a je známá jako jeden z nejlepších rostlinných zdrojů vitamínu A a betakarotenu. To vše jsou složky pro udržení správného vidění, zdravé a krásné pokožky a celkové podpory imunity. Také v ní můžeme najít vitamíny B, které jsou důležité pro nervový systém a antioxidanty, které zase chrání před kardiovaskulárními onemocněními. Toto vše však bohužel nestačí ke správnému zhubnutí.

Zdroj obrázku: Freepik

Všeho moc škodí

Každá jednosložková dieta přímo křičí nedostatek jiných životu potřebných látek. Naše strava má být různorodá a bohatá na různé typy živin, vitamínů a minerálů. Při mrkvové dietě musíme zvážit i fakt, jako je předávkování betakarotenem. Při jeho nadměrné konzumaci velmi zatěžujeme játra. Může to vést k průjmu, křečím a bolesti žaludku. Dlouhodobá konzumace takové stravy může být spojena i se žlutým zabarvením kůže, a dokonce zhoršením zraku.

Doporučený článek:  Vejce jsou studnicí vitaminů a antioxidantů. Oblíbený způsob přípravy jejich potenciál zničí

Je pravda, že po třech čtyřech dnech takové diety můžete zhubnout 2 až 4 kila. Bohužel je to především ztrátou vody z organizmu. Po takovém zhubnutí můžete automaticky čekat jojo efekt, kdy se ztracená kila opět vrátí. Pár dní po dietě se vám dokonce může zpomalit metabolismus a nakonec kvůli tomu přiberete ještě víc. Proto vám doporučujeme držet takovou dietu pouze jeden den k pročištění organismu.

Zdroj: https://betterme.world/articles/carrot-diet/