Stravování

Diety založené na konzumaci tuků nabírají na popularitě

Diety, které jsou založené na konzumaci většího množství tuků, jsou v posledních letech velmi oblíbené. Mezi takové patří například keto dieta, Dukanova nebo Atkinsonova dieta. Před několika lety patřily tyto diety mezi nejvyhledávanější na internetu. Jaký vliv mají na naše zdraví a jsou opravdu vhodné pro každého?

Keto dieta se skládá hlavně z tuků a bílkovin

V ketonové dietě se doporučují hlavně rostlinné oleje, rybí tuk a maso, nezapomeňte také na sýry, vejce a například uzeniny. U této diety se dovolen určitý počet sacharidů, maximum je 50 gramů za den. Zakázaná je škrobová zelenina, ale sacharidy naberete například z listové zeleniny. Zmizet by měly velké chutě a také rychle ubydou kilogramy.

Tato dieta ale není vhodná pro každého. Někdo může pozorovat nedostatek železa, což se projeví modřinami nebo modrajícími končetinami, jiní mohou mít problémy s nedostatkem energie. Další dietou, která byla dříve velmi oblíbená, je Atkinsonova. Držely ji dokonce známé herečky, které díky ní zhubly několik desítek kilogramů. Tato dieta se skládá z několika fází. První trvá dva týdny, sacharidy jsou povoleny pouze do 20 gramů denně. V dalších třech týdnech počet sacharidů stoupá na 35 gramů denně a další dvě fáze vám postupně dovolí konzumovat klasická jídla, ale v upravené podobě.

Zdroj obrázku: Freepik

Diety mohou zničit tělo a zdravotní problémy můžete mít po celý život

Další dietou je Dukanova. V ní se konzumují hlavně libové bílkoviny. První fázi je „šok“, který trvá 5 až 10 dní. Kromě libového masa a ryb je dovoleno sníst jednu a půl lžíce ovesných otrub. V další fázi můžete postupně do jídelníčku zavést zeleninu. Poté, co zhubnete požadované kilogramy, se můžete postupně vrátit k normálnímu zdravému jídlu.

Povoleno je ovoce, škrobová zelenina a celozrnný chléb. Jeden den v týdnu se konzumují pouze bílkoviny a otruby. Jednou týdně si můžete dát oblíbené jídlo. V poslední fázi už můžete jíst bez omezení. Naučit byste se měli správně jíst a také si připravovat suroviny zdravějším způsobem.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324957, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet, https://www.healthline.com/nutrition/atkins-diet-101, https://www.healthline.com/nutrition/dukan-diet-101, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/healthy-cooking-tips