Stravování

Diety založené na konzumaci tuků nabírají na popularitě

Diety, které jsou založené na konzumaci většího množství tuků, jsou v posledních letech velmi oblíbené. Mezi takové patří například keto dieta, Dukanova nebo Atkinsonova dieta. Před několika lety patřily tyto diety mezi nejvyhledávanější na internetu. Jaký vliv mají na naše zdraví a jsou opravdu vhodné pro každého?

Keto dieta se skládá hlavně z tuků a bílkovin

V ketonové dietě se doporučují hlavně rostlinné oleje, rybí tuk a maso, nezapomeňte také na sýry, vejce a například uzeniny. U této diety se dovolen určitý počet sacharidů, maximum je 50 gramů za den. Zakázaná je škrobová zelenina, ale sacharidy naberete například z listové zeleniny. Zmizet by měly velké chutě a také rychle ubydou kilogramy.

Doporučený článek:  „Maminko, dejte mu radši kousek sladkého ovoce. Na cukrovinky je pořád malý," žádám tchyni při předávce syna

Tato dieta ale není vhodná pro každého. Někdo může pozorovat nedostatek železa, což se projeví modřinami nebo modrajícími končetinami, jiní mohou mít problémy s nedostatkem energie. Další dietou, která byla dříve velmi oblíbená, je Atkinsonova. Držely ji dokonce známé herečky, které díky ní zhubly několik desítek kilogramů. Tato dieta se skládá z několika fází. První trvá dva týdny, sacharidy jsou povoleny pouze do 20 gramů denně. V dalších třech týdnech počet sacharidů stoupá na 35 gramů denně a další dvě fáze vám postupně dovolí konzumovat klasická jídla, ale v upravené podobě.

Doporučený článek:  Lektvar ze lněných semínek je připravený během chvíle. V zimě podpoří imunitu i zdraví vlasů
Zdroj obrázku: Freepik

Diety mohou zničit tělo a zdravotní problémy můžete mít po celý život

Další dietou je Dukanova. V ní se konzumují hlavně libové bílkoviny. První fázi je „šok“, který trvá 5 až 10 dní. Kromě libového masa a ryb je dovoleno sníst jednu a půl lžíce ovesných otrub. V další fázi můžete postupně do jídelníčku zavést zeleninu. Poté, co zhubnete požadované kilogramy, se můžete postupně vrátit k normálnímu zdravému jídlu.

Povoleno je ovoce, škrobová zelenina a celozrnný chléb. Jeden den v týdnu se konzumují pouze bílkoviny a otruby. Jednou týdně si můžete dát oblíbené jídlo. V poslední fázi už můžete jíst bez omezení. Naučit byste se měli správně jíst a také si připravovat suroviny zdravějším způsobem.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324957, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet, https://www.healthline.com/nutrition/atkins-diet-101, https://www.healthline.com/nutrition/dukan-diet-101, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/healthy-cooking-tips