Zdraví

Řeřichu lze na parapetu vypěstovat během několika dní

Řeřicha je obvykle spojována s jarními dny. Jde možná o malou a nenápadnou rostlinku, ale je obrovským zdrojem mnoha cenných látek, díky kterým bude váš organismus fungovat jako hodinky. Řeřichu by měli zařadit do každodenního jídelníčku lidé, kteří bojují s chudokrevností a také těhotné ženy. Podívejme se, jak si můžete vypěstovat tuto jedinečnou bylinku u sebe doma.

Co je to řeřicha a co v ní najdete?

Řeřicha je rostlina, která patří do čeledi brukvovité a poznáte ji jednoduše podle kořenité chutě a intenzivní vůně. V přírodě dorůstá až výšky 70 cm a často se vyskytuje na vlhkých lučních a lesních prostranstvích. Tato bylina se používá jako příloha k různým pokrmům a salátům, ale některé druhy dokonce můžete pěstovat jako okrasné květiny. Vysadit ji můžete do květináčů nebo na zahradu.

Řeřicha obsahuje mnoho látek, které jsou důležité pro správné fungování našeho těla. Obsahuje vitamín A, C, E a K, draslík, hořčík, selen nebo vápník. Má také silné antioxidační vlastnosti a posiluje celý imunitní systém. Jestli si chcete snadno a rychle doplnit vitamíny a minerály, jde o jedinečnou surovinu, na kterou byste neměli nikdy zapomínat. Navíc ji můžete pěstovat v bytě během celého roku.

Zdroj obrázku: Freepik

Pěstování je velice jednoduché

Na výsev řeřichy budete potřebovat jen pár základních věcí, jako semena byliny, vatu, vodu a skleněnou nebo plastovou nádobu. Použít ale můžete také speciální misky na klíčení, které jsou k pěstování klíčků všeho druhu přizpůsobené. Ušetříte si díky tomu práci a budete mít krásnou nádobu, ve které vám tato úžasná bylina (a mnoho jiných) poroste během celého roku.

Do misky dejte vatu tak, aby zaplnila celé dno. Do nádoby postupně nalévejte vodu a počkejte, až se vsákne do vaty. Semena řeřichy nasypte dovnitř a jemně přitlačte do vaty. Je velmi důležité, abyste je rovnoměrně rozmístili. Nádobu se semínky řeřichy postavte na parapet na slunné místo. Denně je zalévejte a přebytečnou vodu vždy z nádoby vylijte. Během pár dnů bude bylina připravena k jídlu.

Zdroj: https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-watercress, https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-grow-watercress, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-watercress, https://www.britannica.com/plant/watercress, https://www.healthline.com/nutrition/watercress-benefits