Rady a tipy

Domácí prostředky záclony rozzáří a osvěží je

Čisté a voňavé záclony se mohou stát krásnou dekorací celého bytu. Je to sice práce navíc, ale pokud budete vědět, jak na to, práce půjde od ruky a navíc můžete i několik minut svého času ušetřit. Zvolením vhodných prostředků ušetříte také životní prostředí a svou peněženku. Ukážeme vám domácí prostředky, které záclony snadno vybělí a na delší dobu poskytnou ochranou před zešednutím nebo žloutnutím.

Jak účinně vybělit záclony?

Jednoduchým způsobem je použití jedlé sody nebo prášku do pečiva. Tyto produkty byste měli mít v kuchyni ve velkých zásobách, protože je můžete využít i při čištění celé domácnosti. Přidejte prášek do pečiva přímo do praní. Na záclony je vhodné používat jemný prací program s teplotou maximálně 30 stupňů. Před samotným praním záclony poskládejte, vhodné je dát je do povlaku od polštáře, aby je pračka nepoškodila.

Doporučený článek:  Šperky promění každou ženu v královnu. Aby stále zářily leskem, potřebují pravidelnou péči

Jestli je máte hodně špinavé, ještě před praním je můžete ponořit do vody, do které přidáte jedlou sodu. Záclony tak můžete nechat klidně přes noc a poté vyprat v pračce. Zkusit můžete také ocet nebo vaječné skořápky, protože to jsou prostředky, které záclony nezničí, ale naopak vybělí a ochrání před prachem. Ocet má antibakteriální vlastnosti, které při praní můžete využít.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak mohou pomoci vaječné skořápky?

Do 10 litrů vody stačí přidat půl sklenice octa a do směsi namočit závěsy, které chcete vyprat. Odstraníte tím i skvrny staršího data. Nemusíte je pak už ani prát, stačí je pověsit na tyč a nechat uschnout. Jestliže máte závěsy špinavé, můžete použít také vaječné skořápky na jejich vyčištění. Dejte skořápky do plátěného pytlíku a vložte do pračky. Dejte závěsy složené do kostky, přidejte vhodný prací prostředek a zapněte jemný program. Tato metoda opravdu funguje.

Doporučený článek:  4 originální nápady pro použití octa v zahradě: všechny rostliny budou nadšené

Záclony a závěsy můžete vybělit pomocí i dalších domácích prostředků. Vhodný na to je citron nebo čpavek. Citron obsahuje kyselinu, která odstraní zažloutlý odstín, a díky tomu budou závěsy znovu sněhově bílé. Navíc odstraníte i nepříjemný zápach, který může způsobit vaření v kuchyni nebo kouř z cigaret.

Zdroj: https://www.hunker.com/13422770/how-to-whiten-curtains