Domov, Rady a tipy

Správný způsob praní udrží povlečení roky krásné

Jestli jste někdy kupovali postel nebo ložní prádlo, možná vás napadla otázka, jak se o všechno starat, aby postel i povlečení byly neustále čisté a voňavé. Při výběru se hodně řídíte tím, co se vám líbí, a zajímá vás materiál, ze kterého je povlečení vyrobené. Pokud ale povlečení vyperete špatně, může se stát, že ztratí barvy nebo se může srazit.

Jak se o postel postarat, aby dlouho sloužila?

Povlečení patří mezi látky, které jsou potřeba každý den. Na každém povlečení najdete štítek, který vám prozradí, jak správně ložní prádlo vyprat, aby dlouho sloužilo. Drtivou většinu nejen polštářů, peřin, ale i povlečení můžete vyprat v pračce, ty moderní mají i speciální program na lůžkoviny.

Doporučený článek:  Spadané listí na zahradě můžeme přeměnit ve výživný kompost
Zdroj obrázku: Freepik

Je důležité dodržovat správnou teplotu při praní, která povlečení nezničí ani ho jinak neznehodnotí. Vždy ložní prádlo vyperte předtím, než deku poprvé povlečete. Určitě byste ho měli vyprat, pokud ho budete dávat dětem nebo máte doma alergiky.

Polštáře ani deky nežehlete, ale do pračky je vložit můžete

Flanelové povlečení můžete prát na 40 a jednou za čas i na 60 stupňů, abyste se zbavili bakterií, které se v povlečení rády vyskytují. Na povlečení můžete použít prací prostředky, které ale nejsou určené pro bělení látek. Takové zvyšují riziko, že bude povlečení vybledlé, a mohou dokonce poškodit samotné tkaniny.

Doporučený článek:  Angreštová tinktura je nabitá zdravím. Překvapí sladkokyselou chutí i jedinečnými účinky
Zdroj obrázku: Freepik

Saténové povlečení je velmi specifické. Můžete ho vyprat v pračce na 40 stupňů, ale je dobré nepoužívat prostředky plné chemických látek, které by mohly poškodit materiál. Nemusíte ho ale žehlit, což ušetří spoustu času. Satén můžete vložit do sušičky na prádlo, ale musí být ještě trochu vlhký.

Bílé prádlo perte jen v prostředcích, které jsou na to určené. Bílé prádlo uschne nejlépe venku, protože slunce ho navíc ještě přírodně vybělí. Pro alergiky platí ale jiná pravidla. Je nutné z polštářů a povlečení pravidelně odstraňovat bakterie, a proto je dobré prát je na 60 stupňů.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-wash-bed-linens-2146290