Zdraví

Nehty posílí správná péče a strava bohatá na důležité živiny

Drtivá většina žen se dlouhodobě potýká s lámáním nehtů a dalšími problémy, které jsou nepříjemné, někdy i bolestivé, a ne pokaždé se dají vyřešit okamžitě. Věděli jste ale, že za tento stav nehtů si můžete většinou sami? Je to dáno špatnou stravou, ale i nevhodnou péčí, kterou svým nehtům dopřáváte. Co byste tedy měli ve svém přístupu změnit, aby došlo ke zlepšení stavu vašich nehtů?

Zdroj obrázku: Freepik

Skleněný pilník

Zásadně používejte doma jen celoskleněný pilník. Dělá se mnoho dalších variant pilníků, nejčastěji se doma objevují hliníkové a plastové, se kterými je velmi důležité umět pracovat, proto se používají v nehtových salonech, ale na domácí použití jsou nevhodné. Jejich nesprávné používání může za třepení a lámání nehtů, které se může stát přetrvávajícím problémem. Investujte proto raději do skleněného pilníku, se kterým se vám toto nikdy nestane.

Lakování

I lakování nehtů je jedním z nejčastějších důvodů špatného stavu nehtů. Pokud často měníte barvy a používáte odlakovač, měli byste vědět, že právě odlakovač hodně vysušuje nehty, které jsou pak oslabené a mají sklon se třepit. Stejně tak byste si měli kupovat laky pouze s vitaminy, i ty bez vitaminů mohou mít nepříjemné důsledky. Nejlepší je nehty nelakovat vůbec, ale to by mnoho žen nezvládlo, proto používejte alespoň ty kvalitnější laky. Pokud si nejste jistí, pomoci vám můžou v jakémkoli nehtovém studiu.

Zdroj obrázku: Freepik

Strava

I nehty potřebují ke svému dobrému stavu určité látky. Pokud se jich do těla dostává málo, budete řešit problémy s jejich lámavostí, třepením, zažloutnutím či bílými skvrnami. To vše je důsledek nedostatku vápníku, bílkovin, mléčných výrobků a ryb, o které byste měli bez váhání navýšit svůj jídelníček. Látky z těchto potravin nejsou důležité jen pro nehty, ale pro celý organismus.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/cracked-nails#causes, https://www.healthline.com/health/how-to-file-nails, https://www.health.harvard.edu/blog/a-look-at-the-effects-of-nail-polish-on-nail-health-and-safety-2019112118231, https://food.ndtv.com/beauty/include-these-5-foods-in-your-daily-diet-for-stronger-nails-1862907