Zdraví

Hnědá linka na nehtu může signalizovat vážnou nemoc. Provést diagnostiku je třeba co nejdříve

Nehty nám jako jedny z prvních dají vědět, že naše tělo něco potřebuje nebo že je s námi něco v nepořádku. Zbarvení, které se na nehtech objeví, může mít mnoho příčin. Může se jednat jen o banální záležitost ve formě nedostatku vitamínů, nebo může být na vině závažnější onemocnění, na které bychom si měli dát velký pozor. Kdy bychom měli mít z hnědé linky na nehtech respekt?

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se vám na nehtu objeví hnědá linka, měli byste se zamyslet, jestli se tam neobjevila na základě poranění. Tedy zda jste se do prstu neuhodili nebo si jej někde neskřípli. Pokud ne, je vhodné neprodleně navštívit dermatologa. Jedná se totiž pravděpodobně o melanom nehtu. Lékař provede diagnostiku a určí průběh léčby.

Zdroj obrázku: Freepik

Melanom nehtu – čím se vyznačuje?

Jedná se o maligní nádorové onemocnění, které mnohdy nevykazuje žádné jiné příznaky. Melanom je nejzávažnějším typem rakoviny kůže. Tento druh melanomu dokáže velmi rychle a skrytě metastázovat do všech důležitých orgánů v těle. Vyskytuje se jak u nehtů na nohách, tak rukách. Zvláštností je, že se nejčastěji objevuje u nehtu ukazováčku ruky a palce nohy. Ročně je toto onemocnění diagnostikováno u více mež 2,5 milionu pacientů. Mezi rizikovější skupiny patří obecně lidé se světlými vlasy, lidé starší 50 let a přímo u tohoto druhu melanomu také spíše muži.

Příznaky melanomu nehtu

Melanom nehtu nezpůsobuje žádnou bolest. Bohužel je to i důvodem, proč bývá tato nemoc diagnostikována příliš pozdě. V průměru od prvních příznaků až k diagnostice nemoci uplyne doba dlouhá až 3 roky. Jaké příznaky tedy nemáme přehlížet? Zhnědnutí linky na nehtu, výskyt černých nebo barevných skvrn na nehtové ploténce, černání nehtu nebo rušivé vyčnívající uzliny v okolí nehtu. Důležitá u tohoto onemocnění je včasná diagnóza.

Zdroj: https://www.aad.org/public/diseases/skin-cancer/types/common/melanoma/nail-melanoma