Krása, Zdraví

Svěřte se do rukou přírody. Šalvěj pročistí organismus a rozzáří vaši pokožku

Šalvěj patří mezi bylinky, které jsou velmi oblíbené nejen kvůli svým zdravotním vlastnostem. Vyplatí se pěstovat ji na zahradě nebo doma na okenním parapetě. Dobře vypadá a můžete si z ní kdykoli udělat například nálev, který pomůže proti různým zdravotním komplikacím. Jaké jsou její vlastnosti a proč se využívá v tradičním léčitelství?

Jaké vlastnosti má šalvěj lékařská?

Šalvěj je bylinka, kterou poznáte podle typických listů, které jsou stříbřitě zelené, a fialových květů. Silné aroma je jedním z poznávacích znamení a díky intenzivní chuti vám bude stačit pouze malé množství. Využívá se především v potravinářském nebo kosmetickém průmyslu, protože má spoustu vlastností, které pomohou nejen zevnitř, ale také zevně.

Rostlina je bohatá také na určité vitaminy a minerály. Vitamin K je její součástí, stejně jako hořčík, zinek nebo měď. Vyplatí se jí konzumovat také v případě, že si chcete vyčistit celé tělo, protože obsahuje spoustu kyselin, které podpoří činnost orgánů. Má pozitivní vliv na paměť a zlepšuje činnost mozku. Má také antibakteriální nebo protizánětlivé účinky, proto se hojně využívá na pokožku.

Zdroj obrázku: Freepik

Zakupte si olej nebo si šalvěj vypěstujte doma

Ústní voda ze šalvěje dokáže zabít některé druhy bakterií v ústech. Esenciální oleje jsou zase skvělé proti kvasinkovým houbám, které v ústech mohou způsobit velké problémy. Léčí také infekce nebo záněty dásní. Díky šalvěji můžete snadno snížit hladinu cukru v krvi nebo špatný cholesterol. Bylinka patří mezi oblíbené rostliny při léčbě průjmu.

Můžete ji využít nejen takto, ale také na pokožku. Snadno vás zbaví akné nebo jiných nedokonalostí. Přidat ji ale můžete také do pokrmů, protože zvýrazní chuť a zároveň do svého těla nedostanete zbytečnou sůl. Nálev si můžete udělat se sušených nebo čerstvých listů. Můžete ho pak použít jako kloktadlo v případě bolestí v krku nebo kašle. Zbavíte se také aft.

Zdroj: https://www.wellandgood.com/sage-benefits/