Zdraví

Zubní kaz je větší problém, než se zdá. Hrozí zánět i ztráta zubu

Orální onemocnění může postihnout každého z nás. Ústní hygiena je v tomto případě velmi důležitá, a to i v případě, že si myslíte, že žádné zubní kazy nemáte. Na první pohled to ale nemusí být patrné. Odhaduje se, že až dvě miliardy lidí trpí zubním kazem, který ale může vzniknout nejen nedostatečnou hygienou. Ovlivnit pak může nejen ústa, ale také další orgány. Problémy pak na sebe nenechají dlouho čekat, a o zub můžete dokonce přijít.

Sladkosti nebo sladké limonády mohou způsobit zubní kaz

Zubní kaz patří mezi onemocnění, která jsou hodně ovlivněna životním stylem. Kyseliny, které provází přítomnost bakterií v ústech, mohou oslabit zubní sklovinu a ta je tím pádem mnohem citlivější. Kvůli tomu pak v nejhorším případě můžete o zub přijít. Zubní kaz je přitom jedno z nejčastějších onemocnění ústní dutiny. Dnes už víme, že může mít na naše zdraví velký vliv, i když se mu dříve nepřisuzovala taková důležitost.

Doporučený článek:  Hladinu cukru udrží na uzdě některé potraviny. Pozor si musí dávat nejen diabetici

Zubní kaz se může objevit u dětí i dospělých – bez ohledu na to, jestli se jedná o první, nebo druhé, trvalé zuby. V některých případech na něj sami nepřijdete, přijde na něj až zubař. Nemoc tak dlouho nemusí být odhalena. Poznat zubní kaz ale můžete podle bílých, hnědých nebo černých skvrn na zubech. A co vede ke vzniku zubního kazu? Je toho více. Suchá ústa, strava bohatá na sacharidy nebo nedostatek fluoru v zubní pastě.

Doporučený článek:  Zdřímnutí během dne působí negativně na kognitivní funkce
Zdroj obrázku: Freepik

Co patří mezi příznaky zubního kazu?

Mezi první příznaky, kterých si určitě všimnete, patří bolesti zuby, viditelné skvrny na zubech, jejich citlivost, nebo dokonce krvácení z dásní. Při použití zubního kartáčku bude patrné, že vás hygiena bolí a bude nutné zasáhnout. Mnoho lidí ale k zubařům nemá důvěru a proto zubní kazy a jejich odstranění nechávají na poslední chvíli. Tím pádem ale ohrožují celý zub, který pak bude muset lékař vytáhnout.

Navíc zubní kaz může vést k mnoha komplikacím, pokud se nezačne řešit ihned. Nejzávažnějšími případy je zánět dásní nebo paradentóza. Onemocnění navíc nepostihuje pouze zuby jako takové, ale bakterie se mohou dostat do celého těla a způsobit mnoho zdravotních komplikací.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cavities/symptoms-causes/syc-20352892