Domov

V posteli nemusí být bezpečno. Krvežíznivé štěnice jsou noční můra, zbavit se jich není snadné

Štěnice se živí krví lidí i zvířat. Rozmnožují se velkou rychlostí a odstranit je ze svého domova je extrémně složité. Jak poznáme, že jsme se stali obětí tohoto mazaného parazita a máme ho ve své domácnosti? Podívejte se, jak poznat kousnutí od štěnice a jak ochránit svůj domov před invazí těchto živočichů.

Co jsou štěnice?

V první řadě si musíme ujasnit, o jaké živočichy se jedná. Štěnice jsou periodický parazit, který se živí lidskou nebo zvířecí krví. Nejaktivnější jsou během noci a přes den se většinou někde skrývají. Přitahuje je hlavně tělesné teplo, vydechovaný oxid uhličitý a látky vylučované kůží (pot). Určit jejich zdroj a úkryt je velmi těžké, ale obvykle se nachází v matraci, pohovce, podlaze, nábytku nebo za tapetami.

Doporučený článek:  Ve stinném koutě zahrady se bude vyjímat konvalinka vonná
Zdroj obrázku: Freepik

Poznejte kousnutí od štěnic

Kousnutí štěnice poznáte podle několika znamének na kůži v malé vzdálenosti od sebe. Kousnutí samotné není nebezpečné, ale může být velmi bolestivé a nepříjemné. Paraziti nás mohou pokousat na místech, která máme během spánku obnažená (obličej, krk, paže a nohy). Kožní léze se objevují po 24 hodinách a samotné kousnutí během noci neucítíte.

Jak zmírnit příznaky po kousnutí?

V první řadě byste stopy po kousnutí neměli škrábat, abyste zabránili infekci. Kousnutí obvykle zmizí samo během jednoho až dvou týdnů. Jestli vás hodně trápí svědění, můžete užívat antihistaminika.

Doporučený článek:  Citron myčku nádobí přirozeně osvěží a vyčistí

Jak se chránit před štěnicemi doma?

Zabezpečení není nikdy 100%, protože si můžete parazita přinést nevědomky domů z autobusu nebo vlaku. Měli byste se proto před každým návratem domů kontrolovat. Důležitý je také pravidelný a důkladný úklid, protože se štěnice nejčastěji drží v matracích, kobercích nebo pohovkách, ale také na vnitřní straně obrazů, v lištách na podlaze nebo v závěsech. Nejlepší metodou neutralizace je použití biocidních koncentrátů a ULV mlžení.

Zdroj: https://www.quebec.ca/en/homes-and-housing/healthy-living-environment/recognising-bed-bugs-and-preventing-infestation