Domov

V posteli nemusí být bezpečno. Krvežíznivé štěnice jsou noční můra, zbavit se jich není snadné

Štěnice se živí krví lidí i zvířat. Rozmnožují se velkou rychlostí a odstranit je ze svého domova je extrémně složité. Jak poznáme, že jsme se stali obětí tohoto mazaného parazita a máme ho ve své domácnosti? Podívejte se, jak poznat kousnutí od štěnice a jak ochránit svůj domov před invazí těchto živočichů.

Co jsou štěnice?

V první řadě si musíme ujasnit, o jaké živočichy se jedná. Štěnice jsou periodický parazit, který se živí lidskou nebo zvířecí krví. Nejaktivnější jsou během noci a přes den se většinou někde skrývají. Přitahuje je hlavně tělesné teplo, vydechovaný oxid uhličitý a látky vylučované kůží (pot). Určit jejich zdroj a úkryt je velmi těžké, ale obvykle se nachází v matraci, pohovce, podlaze, nábytku nebo za tapetami.

Zdroj obrázku: Freepik

Poznejte kousnutí od štěnic

Kousnutí štěnice poznáte podle několika znamének na kůži v malé vzdálenosti od sebe. Kousnutí samotné není nebezpečné, ale může být velmi bolestivé a nepříjemné. Paraziti nás mohou pokousat na místech, která máme během spánku obnažená (obličej, krk, paže a nohy). Kožní léze se objevují po 24 hodinách a samotné kousnutí během noci neucítíte.

Jak zmírnit příznaky po kousnutí?

V první řadě byste stopy po kousnutí neměli škrábat, abyste zabránili infekci. Kousnutí obvykle zmizí samo během jednoho až dvou týdnů. Jestli vás hodně trápí svědění, můžete užívat antihistaminika.

Jak se chránit před štěnicemi doma?

Zabezpečení není nikdy 100%, protože si můžete parazita přinést nevědomky domů z autobusu nebo vlaku. Měli byste se proto před každým návratem domů kontrolovat. Důležitý je také pravidelný a důkladný úklid, protože se štěnice nejčastěji drží v matracích, kobercích nebo pohovkách, ale také na vnitřní straně obrazů, v lištách na podlaze nebo v závěsech. Nejlepší metodou neutralizace je použití biocidních koncentrátů a ULV mlžení.

Zdroj: https://www.quebec.ca/en/homes-and-housing/healthy-living-environment/recognising-bed-bugs-and-preventing-infestation