Domov

Vůni potu dostane z oblečení správný způsob praní a žehlení

Venkovní teploty zejména v létě způsobují, že se potíme více než obvykle. Samotný pot je bez zápachu, ale při kontaktu s bakteriemi na pokožce může vyvolat onen nepříjemný zápach, který je pro něj typický. Někdy se stane, že si obléknete čisté oblečení a po krátké době ucítíte pot, protože oblečení jím nasáklo.

Oblečení nemusíte vyhazovat, stačí jednoduché triky, díky kterým se potu zbavíte

Nejjednodušší je prát oblečení na vysokou teplotu (minimálně 60 stupňů). Při této teplotě se ničí veškeré bakterie, které jsou zodpovědné za vznik zápachu. Ne každá látka se ale může prát na tak vysokou teplotu, protože může ztratit svou barvu a také tvar. Jemné materiály proto perte na nižší teplotu, ale do pračky přidejte antibakteriální prášek. Použít můžete také sklenici lihového octa nebo několik lžic jedlé sody, které mají podobný účinek jako prášek.

Doporučený článek:  Sklenice mléka osvěží také rostliny. Bujně porostou a žádní škůdci si na ně netroufnou

Důležité je pravidelné žehlení, které odstraní bakterie. Krátký kontakt železa s materiálem nebude mít vliv na jeho vzhled. Za zmínku stojí hlavně místa, kde se nejvíce potíte. Jestliže máte strach o oblečení, můžete ho nastříkat vinným octem nebo éterickým olejem, které nalijte do rozprašovače a nastříkejte na oblečení ještě před žehlením.

Zdroj obrázku: Freepik

Oblečení můžete namočit do bělidla

Je dobré namočit oblečení do vhodných prostředků, které pomohou proti zápachu. Manganistan draselný můžete zakoupit v lékárně a bude fungovat na barevné oblečení. Pro bílé látky zvolte chlór. Prádlo nechte namočené minimálně 30 minut a poté vyperte jako obvykle.

Doporučený článek:  Tulipány ve váze mohou dělat radost mnohem déle. Jednoduché triky prodlouží jejich svěží vzhled

Abyste zabránili množení bakterií, které vyvolávají zápach v podpaží nebo na nohou, nenechávejte špinavé prádlo dlouho v koších. Bakterie se vyskytují hlavně ve vlhké koupelně a vlhkost podporuje jejich množení. Pokud je to možné, před praním ještě prádlo vyvětrejte na balkoně. Pokud to není možné, perte oblečení co nejdříve poté, co si ho sundáte.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-smell-out-of-clothes