Zdraví

Zápach potu může upozornit na určitý problém v těle

Zápach potu je nepříjemný, i když je cítit normálně. Bohužel někdy se stává, že jsme cítit trochu více než obvykle. Může to mít mnoho důvodů. Nejčastější příčinou jsou potraviny, které jsme snědli. V některých případech se ale může jednat také o příznak nemoci, o které nemáme ani tušení a naše tělo se nám tímto způsobem snaží říct, že něco není v pořádku. Pamatujte, že všechny následující faktory jsou poměrně vzácné.

Pot, který páchne jako čpavek nebo aceton

V případě, že konzumujete příliš mnoho bílkovin a málo sacharidů, může se dostavit pot s příměsí čpavku. Další příčinou může být také selhání ledvin. Tento stav ovšem budou doprovázet další příznaky, jako hypertenze, suchá kůže, bolesti zad, nevolnost nebo změny barvy moči. Rozdíl mezi těmito stavy tedy snadno poznáte a nebudete muset mít zbytečně velké obavy.

Doporučený článek:  Při péči o obličej hraje roli také kvalita ručníku

Zápach acetonem může také velmi jednoduše souviset se stravou. V případě, že postrádáte sacharidy, může se tento zápach objevit. Z tohoto důvodu se někdy může vyskytnout u lidí, kteří se snaží zhubnout. Zároveň se ale může také jednat o příznak diabetu. Cukrovka se ale také projevuje zápachem shnilého nebo sladkého ovoce.

Zdroj obrázku: Freepik

Pot připomínající ryby

Rybí zápach může souviset přímo s nemocí, které se přezdívá syndrom rybího zápachu. Jedná se o trimethylaminurii. Způsobuje ho mutace genu FMO3, která brání správné degradaci trimethylaminu. Kromě potu ucítíte rybinu také z moči, spermatu nebo dechu. Příznaky lze eliminovat správnou stravou, o které se musíte poradit s lékařem. Pravděpodobně vám ale doporučí, abyste přestali konzumovat červené maso, ryby, ořechy, vejce a luštěniny.

Doporučený článek:  Nezkrotný hlad se projeví na váze rychle, odhalení příčiny zachrání nejen postavu

Pot, který voní jako zelí

Velmi vzácně se můžete setkat s potem vonícím po zelí. Tento zápach se objevuje u pacientů, kteří trpí genetickým onemocněním zvaným tyrosinémie. Toto onemocnění se projevuje hlavně neurologickými problémy, záchvaty a nerovnováhou. Zároveň dochází k poškození očí a jater, intelektuálnímu poškození a hepatocelulárnímu karcinomu.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17865-body-odor, https://caredermatology.com/sweat-smells-like-ammonia-what-your-body-is-telling-you/, https://naomedical.com/blog/can-you-smell-diabetes-understanding-the-link-between-diabetes-and-body-odor, https://www.nhs.uk/conditions/trimethylaminuria/, https://medlineplus.gov/genetics/condition/tyrosinemia/