Stravování, Zdraví

Nejen alkohol. Játrům škodí i jídlo, které si s chutí dopřeje každý

Specialisté a odborníci se shodují v tom, že některé potraviny mohou poškodit naše orgány nebo jim zadělat na problémy. Správnou stravou můžete docílit toho, že se budete cítit dobře nejen vy, ale také vaše orgány budou pracovat správně a z těla odstraňovat škodlivé látky. Jaké potraviny nebo suroviny škodí játrům a proč je pro nás tento orgán tak důležitý?

Jakou funkci mají játra v našem těle?

Játra patří mezi naše největší orgány a mají také velkou zodpovědnost za to, jak se budeme cítit. Plní mnoho funkcí, ale mezi nejdůležitější patří detoxikační a filtrační. Játra produkují žluč, sacharidy mění na glukózu a tuky. Filtrují viry nebo bakterie a můžeme jejich funkci ovlivnit hlavně tím, co jíme. Správnou stravou docílíte toho, že budou zdravá a pracovat dobře po dlouhé roky.

Lidé si tak většinou škodí, pokud si dávají následující produkty, které játrům mohou ublížit. Jejich práci ovlivňuje například alkohol. Pokud si ho dáváte ve velké míře, není se čemu divit, že vám po čase přestanou pracovat. Tím se ale dostanete do života ohrožující situace, protože je to velmi nebezpečné. Navíc mnoho lidí společně s alkoholem konzumuje také drogy, což je kombinace, která je může ohrozit na životě.

Zdroj obrázku: Freepik

Nepřehánějte to se solí ani nezdravými tuky

Rozhodně játrům škodí nadbytek soli. I když odborníci uvádějí, že soli stačí 5–6 gramů denně, mnoho lidí se tím neřídí a solí až moc. Pokrmy jsou sice ochucené, ale játrům můžete ublížit. Stejně tak byste se měli vyhnout tučným jídlům a zvlášť těm, která si dáváte u rychlého občerstvení. Potraviny a produkty, které obsahují, játrům mohou škodit, a tím pádem nebudou pracovat správně.

Kromě toho byste se měli vzdát sladkostí a také slaných pochoutek, které si dáváme většinou večer při nějakém dobrém filmu. Játra už by měla večer odpočívat, stejně jako další orgány. Dejte si raději kousek zeleniny nebo ovoce, libové kvalitní maso a dostatek mléčných výrobků. Nezapomínejte ani na zdravé tuky.

Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2008/04/080430204519.htm, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduction, https://www.eatingwell.com/article/7918285/best-and-worst-foods-for-your-liver-according-to-a-dietitian/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8551780/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8073814/, https://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-surprising-liver-damage