Zdraví

Při trávicích obtížích přijde na pomoc sama příroda. Bylinné čaje dokážou zázraky

Trávicí problémy nás mohou dostihnout v kterékoli fázi života. Za většinou z nich je spěch, nedostatek času na přípravu dobře vyvážených jídel, stresující práce a životní styl. Neléčená onemocnění nejenže nezmizí sama o sobě, ale mohou v budoucnu znamenat vážnější následky a vést k pokročilým chorobám trávicího systému.

Šalvějový čaj

Šalvěj je druh rostliny pocházející z oblasti Středozemního moře. Je známá svými prospěšnými vlastnostmi po staletí a pěstuje se po celém světě. Dokonce i její latinský název je odvozen od slova salvus, což znamená zdraví. Surovinou používanou v bylinné medicíně jsou zelenostříbrné, měkké listy. Jsou bohaté na polyfenolové kyseliny, éterické oleje, ale také vitamíny A, B a C a minerální soli.

Šalvěj je známá svými antiperspiračními, antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Může se použít k léčbě angíny, ale také plísňových infekcí, stomatitidy a dásní. Je také známá svými příznivými účinky na trávicí systém. Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Léčí onemocnění jater, snižuje hladinu cukru v krvi, léčí poruchy trávení a eliminuje koliku a bolest břicha.

Zdroj obrázku: Freepik

Čaj na trávení z kmínu

Kmín je druh dvouleté rostliny patřící do čeledi miříkovitých. Roste v Africe, Asii a některých evropských zemích. Kmín kvůli svým semenům s aromatickou vůní a mírně kořenitou chutí patří do skupiny jedlých a kořenících rostlin a přidává se hlavně do polévek a pečiva. Kmín se používá také v bylinné medicíně a je známý svými baktericidními vlastnostmi.

Dokonale dokáže zlepšit trávicí proces, má antispazmodické vlastnosti, stimuluje sekreci žaludeční šťávy, eliminuje plynatost, zmírňuje kojeneckou koliku. Dokáže léčit poruchy trávení, zabraňuje nevolnosti a nepravidelným pohybům střev, používá se v případě nedostatku chuti k jídlu. Moderní výzkum dokázal, že kmín má také protirakovinotvorný účinek, zmírňuje menstruační bolesti a má protizánětlivý účinek.

Zdroj: https://www.utep.edu/herbal-safety/herbal-facts/herbal%20facts%20sheet/sage.html, https://www.blog.swiha.edu/spice-up-your-life-super-seasonings-with-major-health-benefits