Krása, Zdraví

Ne vše musí diagnostikovat lékař. Jediný pohled na nehty prozradí, co tělu chybí

Nejčastěji je to samozřejmě lékař, který po sérii různých vyšetření dokáže sdělit, jaké nemoci nebo problémy nás trápí. Ne každý ale chodí k lékaři rád a ne každý lékař je natolik pečlivý, aby potřebné testy a vyšetření provedl. Někdy tak může být lepší podívat se na své ruce, konkrétně nehty. Jeden pohled může odhalit řadu zdravotních problémů. Jakých?

Křehké nehty

Jsou vaše nehty křehké a velmi často se lámou? Pokud ano, je to jasný signál, že vašemu tělu chybí několik důležitých látek. Křehkost, lámavost, někdy dokonce i drobivost nehtů jsou spojeny s nedostatkem prvků, jako je zinek nebo železo. Chybět vám ale může také biotin.

Doporučený článek:  S vráskami se nemusíte smířit. Obličejová gymnastika je dokáže vyhladit i předejít novým

Suché nehty

Někdy může být suchost způsobená prostředím – tedy tím, s jakými látkami přichází nehty během dne do kontaktu. Pokud toto vyloučíte a nehty působí i nadále příliš suše, někdy se dokonce začnou lámat, je dobré zpozornět. Znamená to, že vašemu tělu chybí vitamín A. Není to ale jediný nedostatek, chybět mohou i omega-3 a -6 mastné kyseliny. Pamatujte však i na fakt, že někdy je příčinou suchých nehtů i banální věc jako nedostatek tekutin.

Zdroj obrázku: Freepik

Měkké nehty

Měkké nehty poznáte jednoduše. Jsou na první pohled oslabené, na dotyk se deformují a mohou se výrazně ohýbat a prohýbat i při vyvinutí opravdu drobného tlaku. To je znakem měkkých nehtů, které ukazují na další nedostatek, kterým trpí vaše tělo. Jednat se může o nedostatek bílkovin, které je namístě ihned doplnit. Měkké nehty však mohou naznačovat i to, že tělu chybí například síra nebo měď.

Doporučený článek:  Na podzim čelí pokožka mnoha výzvám. O její zářivý vzhled je důležité pečovat každý den

Flekaté nehty

Na nehtech se mohou objevit i různé flíčky. Opět jsou známkou toho, že s tělem něco není úplně v pořádku. Flíčky mohou být bílé a vymizí ve chvíli, kdy vašemu tělu dodáte dostatek selenu a zinku. Pokud ale mají barvu spíše namodralou, značí to nedostatek mědi, kterou je namístě také doplnit.

Nejlépe jídlem

Co tělu chybí, nehty prozradí celkem jednoduše. Jak ale vše adekvátně doplňovat? Buď pomocí doplňků stravy, nebo ještě lépe – jídlem. Pestrý a kvalitní jídelníček zajistí, že tělu nic chybět nebude a nehty budou opět v pořádku.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-nails-and-health