Zdraví

Přibývání na váze souvisí nejen se špatnou stravou. Vliv má životní styl i prostředí

Určitě jsou vám známy potraviny, které způsobí vyšší podíl tuku v těle. Nepatří sem jen sladkosti a sycené nezdravé nápoje, ale také různě upravené polotovary nebo nekvalitní uzenina. Vědci nyní dokázali, co všechno způsobuje, že se nám tuk v těle usazuje. Nadváha a obezita nejsou zdravé pro nikoho, a proto je důležité vědět, kterými potravinami si můžete uškodit.

Tuky, které sníme v potravinách, mohou za naši nadváhu

Vědci potvrdili to, co víme již dávno – tuky, které denně konzumujeme, mohou za naši nadváhu a obezitu. Je to nebezpečný stav, při kterém mohou nastat vážná zdravotní rizika. Vědci ze skotské a čínské univerzity zkoumali asi 29 typů diet, které se lišily hlavně v poměru hlavních živin – tuků, sacharidů a bílkovin.

Doporučený článek:  Plíce pomohou vyčistit eukalyptus, plicník a oregano

Výzkumu se ale neúčastnili lidé, nýbrž geneticky modifikované myšky. Hlodavci byli naprogramováni tak, aby se ukázaly mechanismy přibírání a ubírání kilogramů, jako je tomu u lidí. V jejich stravě převažoval hlavně tuk. Lidé se tohoto experimentu nezúčastnili hlavně z důvodů, že by trvalo delší dobu, než by byly známé výsledky. Myši totiž byly sledovány tři měsíce, ale na lidský život by to trvalo 9 let. A kdo by tak dlouho vydržel jíst stejné potraviny?

Zdroj obrázku: Freepik

Na množství tuku v našem těle nemají vliv jen potraviny

Nezáleží na tom, jak jíte, ale množství tuku ve vašem těle určuje například dojíždění do práce. Pokud jezdíte dopravními prostředky, neušetříte žádný čas, můžete trpět nedostatkem spánku a chybějící čas si můžete vynahrazovat nezdravými potravinami, které mohou za tloustnutí. Dalším faktorem může být roční období nebo také lidé, kteří se kolem vás pohybují. Pokud máte mezi svými přáteli někoho, kdo je obézní, je vysoká pravděpodobnost, že budete tloustnout také.

Doporučený článek:  Diabetici se musí v jídle krotit. Oblíbené ovoce si ale mohou dopřát i oni

Za kilogramy navíc podle expertů může také vztah. Pokud je žena ve vztahu více než rok, může přibrat dva až tři kilogramy. Podle studií svatbou ženy přibírají, naopak rozvodem hubnou, protože jsou ve stresu a nemají na jídlo ani pomyšlení. Chladné počasí nebo pohyb v klimatizované místnosti může zapříčinit, že budeme mít větší chuť něco si zobnout.

Zdroj: https://southgatemedical.com.au/the-bad-effects-of-eating-junk-food/