Zdraví

Některé každodenní návyky snižují správnou funkci střev

V žaludku to nezačíná, trávení je proces, který proběhne celým tělem. Efektivita metabolismu je dána nejen tím, co jíme, ale také jak se hýbeme nebo jestli konzumujeme alkohol. Imunitní systém musí fungovat naplno, abychom měli kvalitní život bez omezení. Střeva patří mezi nejdůležitější orgány, a tak není divu, že toho mají hodně na starosti. Jak se o ně starat a co pro ně není vhodné?

Jaké návyky mohou ovlivnit funkci střev?

Návyků, které mohou negativně ovlivnit funkci střev, je opravdu mnoho. Některé z nich je mohou poškodit natolik, že už nebudou nikdy pracovat správně. Je zapotřebí se o střeva starat. Dávejte si pozor například na agresivní diety, které střeva mohou poškodit. Musíte sníst dostatek vlákniny, díky které nebudete mít tak velký hlad. Dejte si denně zeleninu a další zdravé potraviny, naopak se vyhýbejte mouce, sladkostem a přílohám s obsahem sacharidů.

Doporučený článek:  V posteli nikdy nejsme sami. Proti malinkým stvořením lze bojovat jediným způsobem

Problém je také nadbytek cukru, který má snad každý člověk. Většina lidí miluje sladkosti, dezerty nebo jiné potraviny, které jsou plné cukru. Patří sem i náhražky, protože i v nich najdete nezdravé látky, které tělu dají jen prázdné kalorie. Škodí nejen bílý cukr, ale také hnědý nebo třtinový, i když se dříve mluvilo o tom, že jsou zdravější.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na maso, dávejte si hlavně libové

Problémem může být i maso, především to červené. Patří mezi těžko stravitelné produkty, se kterými mají střeva i játra velké problémy. Masité potraviny zůstávají v našem těle o něco déle než jiné, takže je vyšší riziko rakoviny nebo jiných onemocnění. Pozor si dávejte také na konzumaci alkoholu nebo kouření cigaret. Tyto dvě veličiny rozhodně nestojí za problémy se zdravím.

Doporučený článek:  Každá žena touží vypadat dokonale. Zatahování břicha vypadá nevinně, dopad na tělo má ale obrovský

Za nemocemi střev i přidruženými problémy mohou být také antibiotika a další léky na předpis. Některá léčiva nejsou vhodná pro střeva, navíc při opakovaném používání už ani nemusí zabrat. Berte je společně s probiotiky, která upraví střevní mikroflóru a střeva nebudou tolik zatěžovaná.

Zdroj: https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-guidelines-and-food-labels/red-meat-and-the-risk-of-bowel-cancer/, https://gut.bmj.com/content/69/8/1510, https://www.health.harvard.edu/heart-health/the-sweet-danger-of-sugar, https://www.healthline.com/nutrition/8-things-that-harm-gut-bacteria, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279303/