Stravování, Zdraví, Životní styl

Pálení žáhy se už nemusí nikdy objevit. Stačí malé změny nejen ve stravě

Pálení žáhy patří mezi jedno z nejnepříjemnějších onemocnění. Je to druh účinku refluxní choroby a může obtěžovat dlouhou dobu. Existují však způsoby, jak jej zmírnit, a dokonce se ho zbavit. Níže uvádíme některé domácí recepty na pálení žáhy.

Příčiny a příznaky pálení žáhy

Hlavní příčinou pálení žáhy je regurgitace dolního žaludečního svěrače. Kyselý obsah žaludku se pak dostává do jícnu. Bolest vzniká v důsledku nedostatečné adaptace epitelu jícnu na kontakt s kyselinou. Pálení žáhy se vždy zintenzivňuje po vydatném jídle. Nejhorší je, když si lehneme do polohy na zádech. Příčiny pálení žáhy mohou zahrnovat různé typy onemocnění trávicího systému nebo chybu v naší dietě.

Typické pálení žáhy se projevuje bolestí ve výšce hrudní kosti. Je to nepříjemný pocit připomínající kouření, ale v našem nitru. Můžeme cítit kyselou nebo hořkou pachuť v ústech. Obvykle se příznaky pálení žáhy vyskytují ráno. Lékaře byste měli navštívit hned, když se s pálením žáhy objeví i jiné neobvyklé příznaky jako poruchy polykání, výrazně hubnutí nebo nevolnost a zvracení.

Zdroj obrázku: Freepik

Zmírnění příznaků

Pálení žáhy se můžeme vyhnout dodržováním správného životního stylu. Dodržovat byste měli i zásadu posledního jídla tři hodiny před spaním nebo spaní s mírně zvednutou hlavou. Nejdůležitější je však naše strava. Měli bychom se vyhýbat potravinám a látkám, které spouštějí pálení žáhy, jako například citrusy, cibule, čokoláda, sycené nebo alkoholické nápoje, jakož i jídla, která jsou vydatná, kořeněná a obsahují rajčata. Doporučuje se také vyhýbat se silné kávě a čaji.

Léčba pálení žáhy může vyžadovat dlouhodobé užívání léků, které snižují produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Obvykle se používají hlavně ty ze skupiny inhibitorů protonové pumpy nebo histaminových blokátorů receptorů H2. Způsob, jak léčit pálení žáhy, které se vyskytuje sporadicky, může být použití antacidních přípravků. Jsou vytvořeny na bázi hydroxidů hořečnatých, vápenatých nebo hliníkových a prodávány ve formě pastilek.

Zdroj: https://www.cedars-sinai.org/blog/what-causes-heartburn-and-acid-reflux.html