Zajímavosti, Zdraví

Strach z koček nebo čísla 13: některé fobie zní směšně, člověku ale připraví okamžiky hrůzy

Jestliže se vám někdo přizná, že se bojí výšek nebo létání, nebude to pro vás nic neobvyklého. Podobných strachů a fobií známe opravdu mnoho, ale existují také takové, které jsou docela výjimečné, ale o to více zvláštní. Možná jste někdy slyšeli o strachu z koček nebo klaunů, ale věděli jste, jak jsou častými fobiemi? Budete překvapeni i dalšími.

Fobie mohou ovlivnit každodenní život

Co se fobií týče, mnoho lidí jich bude mít hned několik. Jedná se o strach, u kterého si nemůžete být jistí, jak budete na danou situaci reagovat. Lidé, kteří se bojí pavouků, nikdy dobrovolně nepůjdou tam, kde se vyskytují. Pokud na nějakého narazí, mohou zkoprnět, zůstat na místě nebo se dají na útěk a budou křičet. Opravdu je mnoho způsobů, jak reagovat na strach nebo fobii.

Doporučený článek:  Esenciální mastné kyseliny jsou pro tělo důležitý zdroj energie, pozor ale na množství

Některé fobie zní možná legračně, ale lidé, kteří jimi trpí, mohou být skutečně nemocní. Příznaky u některých z nich mohou být tak vážné, že je ohrozí na životě. Jaké atypické fobie existují? Je to například strach z koček. Kočky najdeme dnes na každém rohu, jsou přemnožené a lidé se jich zbavují i nehumánními způsoby. V takovém případě v přítomnosti kočky člověk zjistí, že dýchá rychleji, bude se potit a objeví se i dušnost. To jsou příznaky téměř všech druhů fobií.

Doporučený článek:  Nadměrná ospalost ztíží každodenní fungování. Ukazovat může na řadu nepříjemných problémů
Zdroj obrázku: Freepik

Strach z čísla třináct nebo klaunů zní vtipně, ale může mít následky

Existuje například fobie z čísla třináct. Pro mnoho lidí je toto číslo nešťastné, pro ty ostatní je to naopak. Fobie z tohoto čísla může vyústit ve velmi silné deprese. Takový člověk si věci plánuje tak, aby se v datu nikdy toto číslo neobjevilo. Nomofobie znamená, že se bojíte toho, že přijdete o svůj mobilní telefon.

I tato fobie vypadá na první pohled legračně, ale takoví lidé se snadno dostanou do stavu, kdy nebudou moci normálně pracovat, protože se bojí, že telefon ztratí nebo jim ho někdo ukradne. Strach se zaměřuje na příležitosti, kdy je možné telefon ztratit. Dostaví se bolesti na hrudi, ale také zimnice nebo bolesti hlavy. Strach z klaunů se jmenuje coulrofobie a vyznačuje se podobnými příznaky.

Zdroj: https://www.therecoveryvillage.com/mental-health/phobias/weird-phobias/