Dětem často padají bonbóny, lízátka, sušenky nebo ovoce. Když na to přijde, mnozí uplatňují pravidlo pěti sekund. To říká, že pokud jídlo rychle sebereme ze země, žádné zdravotní problémy nám nehrozí. Je to ale pravda? Vědci z Rutgers University v New Jersey se tomuto pravidlu podívali na zoubek. A jaké jsou výsledky?
Jak přesně toto pravidlo zní?
Pětisekundové pravidlo je teorie, že jídlo, které spadlo na zem, bude stále poživatelné a zdraví nezávadné, pokud jej do pěti sekund zvedneme ze země. Dle této teorie během pěti sekund nebudou mít bakterie a mikroby šanci se na kousek jídla za tak krátkou dobu dostat. Je to ovšem vědecky podloženo, nebo ne?
Co a jak vědci testovali?
Vědci se rozhodli odpovědět na otázku pravidla pěti sekund. Výzkum provedli v Rutgers University v New Jersey a profesor Donald Schaffner, který je odborník na výzkumy v potravinářském oboru, došel k jasnému závěru. Test byl proveden na čtyřech různých površích – nerezové oceli, keramických dlaždicích, dřevu a koberci. Ke studii použili čtyři různé potraviny, a to meloun, chléb, chléb namazaný máslem a želé. Sledovány byly různé doby ponechání surovin na daných typech povrchu (1, 5, 30 a 300 sekund). Při testu byl použit nepatogenní bratranec bakterie salmonely, který je přirozeně obsažen v lidském trávicím systému.
Výsledky testů
Testováno bylo celkem 2560 vzorků. Nejvíce kontaminace bylo zjištěno u vodního melounu a nejméně v případě želé. Zdá se tedy, že důležitým faktorem není doba strávená na zemi, ale struktura vzorku, který na zemi ležel. Nejvíce ovlivňuje přenos bakterií vlhkost. Bakterie totiž nemají končetiny, pohybují se díky vlhkému prostředí. Rychlost bakterií je také neuvěřitelná. Na vzorek se dostaly za méně než jednu sekundu. Zdá se tedy, že pravidlo pěti sekund proti bakteriím absolutně nefunguje.
Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/5-second-rule-rules-sometimes-